معرفی کامل رژیم وگان و بررسی مزایای آن

رژیم گیاهخواری یک نمونه از روش‌های زندگی بوده که در آن مصرف هیچ محصول تولید شده حیوانی وجود نخواهد داشت، در رژیم وگان حتی به سراغ عسل، تخم مرغ، ژلاتین و لبنیات هم نخواهند رفت. رژیم غذایی گیاهی می‌تواند به عنوان یک انتخاب خوب شناخته شود اما آغاز این رژیم غذایی بدون داشتن برنامه مناسب می‌تواند خطراتی را ایجاد نماید، دلیل آن هم داشتن اطلاعات کافی برای انتخاب مواد مغذی غیر حیوانی می‌باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی رژیم وگان بپردازیم.

رژیم وگان

اطلاعاتی در رابطه با رژیم وگان

بر اساس آمارهای انتشاریافته مشخص شده است که چیزی در حدود 2.5 درصد مردم در ایالات متحده آمریکا شیوه زندگی با رژیم وگان را انتخاب کرده‌اند. در ادامه مقاله رژیم وگان مزایای بهداشتی این رژیم غذایی و برخی از تفاوت‌های آن با سایر رژیم‌های گیاهخواری را ارزیابی خواهیم کرد. همانطور که گفته شد رژیم‌های گیاهخواری شامل خوردن غذاهای تولیدشده از گیاهان و همچنین اجتناب از محصولات حیوانی می‌باشد. محصولات حیوانی یک منبع مهم پروتئین، چربی‌های غیر اشباع، آهن، ویتامین‌ها و مواد معدنی به حساب می‌آیند، در صورتی یک رژیم غذایی ارزش دارد که بتواند تمامی نیازهای ضروری بدن را جایگزین نماید، اینطور که پیداست رژیم وگان توانایی انجام این کار را خواهد داشت. رژیم گیاهخواری می‌تواند دلایل گوناگونی داشته باشد، دلایلی همچون ظلم نکردن به حیوانات، ملاحظات زیست محیطی و یا صرفا به دلیل کاهش وزن که هر کدام می‌توانند از نظر افراد دارای ارزش باشند، بد نیست بدانید که محصولات رژیم وگان را می‌توان در خانه تهیه کرد اما در فروشگاه‌های بزرگ موجود می‌باشند. بسته‌بندی‌های مواد غذایی باید مشخص باشند که تنها از محصولات گیاهی استفاده کرده‌اند، گزینه‌های رژیم وگان در بسیاری از رستوران‌ها موجود بوده و حتی برخی از رستوران‌ها نیز تنها غذاهای مربوط به رژیم وگان را ارائه می‌دهند.

قرارگیری رژیم وگان در برابر گیاهخواری

بر اساس اطلاعات موجود تفاوت‌های زیادی بین رژیم‌های غذایی وجود دارد که هر کدام می‌توانند بر انتخاب غذا و مصرف مواد غذایی تاثیرگذار باشند، شاید برای شما این مسئله جای سوال باشد، پاسخ روشن است و در بندهای قبلی نیز بیان شد، افرادی که رژیم گیاهخواری را انتخاب کرده‌اند تنها گوشت را استفاده نمی‌کنند و از مصرف تخم مرغ و محصولات لبنی دست بر نخواهند داشت اما کسانی که به سراغ رژیم وگان می‌روند از هیچ نوع محصول حیوانی استفاده نمی‌کنند، بنابراین شرایط سخت خواهد شد. گیاهخواران می‌توانند برای تهیه کلسیم بدن به سراغ شیر بروند اما کسانی که در رژیم وگان قرار دارند باید یک منبع گیاهی سرشار از کلسیم را انتخاب نمایند. رژیم وگان به طیف وسیعی از شیوه‌های زندگی اشاره دارد که در آن محصولات حیوانی حذف شده‌اند و این در حالیست که گیاهخواری تنها یک انتخاب غذایی به حساب می‌آید.

فواید ناشی از استفاده رژیم وگان

رژیم وگان

رژیم گیاهخواری می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی بر روی سلامت افراد داشته باشد، یکی از فواید رژیم‌های غذایی گیاهخواری آن است که می‌توانند تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن را از طریق محصولات گیاهی به دست آورند و در نتیجه خطر ابتلا به چربی‌های حیوانی مضر را کاهش دهد. چربی‌های حیوانی با تعدادی از بیماری‌ها و شرایط همانند دیابت، آرتریت روماتوئید، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی و برخی از سرطان‌ها مرتبط است، بر اساس آمارهای منتشر شده می‌توان گفت که منابع حیوانی به 13 مورد از 15 مورد منابع چربی‌هایی که موجب افزایش کلسترول می‌شوند کمک خواهد کرد. کسانی که مصرف منابع حیوانی را قطع و یا به حداقل می‌رسانند می‌توانند خطرات بسیاری از مسائل بهداشتی را کاهش دهد. روغن‌های سالم و گیاهی همانند روغن زیتون بدون افزایش سطوح کلسترول می‌توانند سلامت افراد را فراهم نمایند.

√ پایین اوردن خطر ابتلا به سرطان: کسانی که گوشت زیاد مصرف می‌کنند ممکن است به سرطان کولورکتال و یا پروستات مبتلا شوند، رژیم گیاهخواری شامل حجم بسیار زیادی از حبوبات، میوه‌ها، سبزیجات، فیبر و ویتامین C می‌شود، محققان بر این باورند که با چنین شرایطی امکان مقابله با سرطان وجود دارد.

√ سلامت استخوان: وجود کلسیم برای سلامت دندان بسیار مهم و ضروری می‌باشد، به طور معمول در کشور ما منابع غنی از کلسیم همانند پنیر و شیر وجود دارد. کسانی که رژیم وگان را به عنوان رژیم غذایی خود انتخاب کرده‌اند انجیر، کلم، اسفناج و نخود می‌توانند منابعی سرشار از کلسیم به حساب آیند. همانطور که استحضار دارید استخوان‌ها نیازمند ویتامین D، ویتامین K، پتاسیم و منیزیم می‌باشند، سویا و برخی از میوه‌ها می‌توانند این منابع را برای افراد دارای رژیم وگان فراهم آورند، البته ویتامین D که به راحتی و تنها با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب فراهم خواهد شد. کسانی که رژیم غذایی وگان را انتخاب کرده‌اند با جذب موثر کلسیم مواجه خواهند شد که می‌تواند بر روی تشکیل بافت‌های استخوانی ایده‌آل موثر باشند.

√ سلامت قلب: افراد دارای رژیم‌های گیاهخواری اغلب کالری کمتری نسبت به سایر رژیم‌های غذایی دارند، این مسئله می‌تواند منجر به ایجاد شاخص توده بدنی پایین گردد و کاهش خطر ابتلا به چاقی را به دنبال داشته باشد. سطوح پایین کلسترول بدان معناست که گیاهخواران خطرات مربوط به سکته مغزی و بیماری‌های قلبی را کمتر تجربه خواهند کرد.

√ حفاظت از افراد در برابر بیماری‌های مزمن: رژیم‌های غذایی مبتنی بر گیاهخواری می‌توانند احتمال مبتلا شدن افراد به بیماری‌هایی همانند دیابت نوع 2 را کاهش دهند. بر اساس تحقیقات سال 2008 مشخص است که ترکیبات زیست فعال غذاهای گیاهی می‌توانند عوامل بیولوژیکی را کنترل نمایند که می‌تواند علیه عوامل ژنتیکی مرتبط با برخی بیماری‌های مزمن باشد، محققان بر این باورند که آنتی اکسیدان‌های موجود در غذاهای گیاهی می‌توانند از افراد در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت به عمل آورند.

وعده‌های غذایی که می‌توان به کارگیری کرد

رژیم وگان

کسانی که می‌خواهند رژیم غذایی خود را تغییر دهند ممکن است این مسئله برایشان ترسناک باشد اما می‌توان با راهکاری درست، موضوع را بسیار زیبا جلوه داد. برخی از مواد مغذی که در گوشت و محصولات حیوانی یافت می‌شوند در مواد غذایی زیر هم وجود دارند که عبارتند از:

  • توفو
  • قارچ
  • سیب زمینی
  • زردآلو
  • بادمجان
  • عدس
  • لوبیا و حبوبات
  • گل کلم
  • آجیل
  • چغندرقند

مروری کوتاه بر مقاله رژیم وگان

یکی از رژیم‌های گیاهخواری که می‌تواند سلامت افراد را تضمین نماید بدون تردید رژیم وگان نام دارد، در این رژیم غذایی هیچگونه محصول حیوانی استفاده نمی‌شود و این در حالیست که برخی افراد در رژیم گیاهخواری خود می‌توانند تخم مرغ و لبنیات مصرف نمایند، اینطور که پیداست رژیم وگان به طور کامل تمامی محصولات حیوانی را منع کرده است. در صورتی که شیوه زندگی خود را با رژیم وگان همراه کرده‌اید مسلما می‌توانید سلامت خود را تضمین نمایید، سلامتی و به دست آوردن آن نیازمند برخی سختی‌هاست و به راحتی به دست نمی‌آید، بهتر است کسانی که قصد دارند به این مهم دست یابند بررسی‌های بیشتری انجام دهند و با مراجعه به پزشک تغذیه بتوانند این موضوع را بیان کرده و با آگاهی کامل آن را برگزینند. افراد می‌توانند با رژیم وگان سلامت خود را از هر نظر تضمین نمایند، به شرط آنکه با آگاهی دنبال شود.

منبع: https://www.barfanak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.