خانه » سلامت » بیماری ها و راه درمان » 10 روش موثر و سریع برای درمان تبخال صورت در خانه

10 روش موثر و سریع برای درمان تبخال صورت در خانه

درمان تبخال

10 روش موثر و سریع برای درمان تبخال صورت در خانه به روشهای طب سنتی و با گیاهان دارویی – درمان فوری تبخال صورت با روش های زیر کاملا موثر و خانگی

درمان تبخال صورت

 

تبخال چیست

ویروس هرپس سیمپلکس دو شکل تبخال لب و تبخال تناسلی ایجاد میکند. این ویروس از وابستگان ویروس هرپس زوستر است که باعث ایجاد ضایعات پوستی دردناک به نام زونا میشود. تبخال معمولاً اطراف دهان، مخصوصاً کنار لب ها، پدیدار می شود. در زنان، تبخال تناسلی در اطراف مهبل و گردن زهدان بروز می کند. در مردان هم دور آلت تناسلی دیده می شود. در هر دو جنس در اطراف مقعد هم ممکن است ظاهر شود. تبخال بسیار مسری است، و معمولاً به یک شکل در اطراف دهان و دستگاه تناسلی دیده میشود.

به دنبال تماس اولیه با ویروس تبخال، اولین علائم معمولاً ظرف چهار تا هفت روز ظاهر می شود. این علائم عبارتند از جز جز، سوزش، یا خارش مداوم، که یکی دو روز بعد جوش هایی روی پوست قرمزشده پدیدار می شوند. این جوشی های به تاول های دردناکی تبدیل می شوند که پاره شده و خون و چرک زردرنگ از آنها خارج می شود. پنج تا هفت روز بعد از شروع سوزش، روی تاول ها دلمه بسته و التیام شروع می شود.

افراد دارای ضایعات فعال، ویروس را در محیط پراکنده و آن را به دیگران منتقل میکنند. ولی پراکندن ویروس در مرحلهٔ اول پیش از پیدایش زخم هم انجام میگیرد. به همین دلیل بسیاری افراد مبتلا به تبخال هستند. مبتلایان به تبخال خود هم نمی توانند بفهمند کی ویروس را منتقل می کنند. گرچه تبخال در بیشتر مبتلایان به هنگام عفونت بروز میکند، ولی امکان سرایت در قبل از پدیدار شدن زخمها هم هست. حدود ۳۰ درصد امریکاییان دچار تبخال لب یا تبخال تناسلی هستند.

 

گاهی ضایعات به طور دوره ای ظهور می کنند. گاهی هم فقط یک بار برای همیشه دیده می شود. و گاهی نیز مدتی هستند و دیگر پیدایشان نمیشود. احتمالاً هر کسی ویروس را در بدن خود حمل میکند، ولی در بیشتر افراد نهفته میماند.

 

 

روشهای درمان تبخال صورت

 

1 نوشیدنی های شفابخش برای درمان تبخال

درمان تبخال

 

به نظر می رسد چای و آب سیب، قره قاط، انگور، گلابی، آلو، و توت فرنگی همه دراز بین بردن ویروس ها مؤثر باشند. تانن ها معمولا ترکیبات مؤثر در این نوشیدنی ها هستند. شاید آب گلابی، که غنی از اسید کافئیک است، بهترین نوشیدنی در این میان باشد.

2 درمان تبخال بادرنجبویه
درمان تبخال

بادرنجبویه خاصیت ضدویروسی از خود نشان داده است، و گمان میرود اثر ضد تبخالی آن ناشی از ترکیبات موجود در آن، از جمله تاننهایی باشد که به پلی فنل ها مشهورند. شکل تأثیر این ترکیبات در درمان حمله تبخال به شرح زیر است. سلولهای بدن گیرنده هایی دارند که ویروس روی آنها نشسته و سعی در غلبه بر سلول دارد. ترکیبات پلی فنلی توانایی اشغال این جایگاه های گیرندهٔ ویروس را دارند، و به این ترتیب، از اتصال ویروس به آنها جلوگیری کرده و مانع گسترش عفونت می شوند. این درمان انتخابی گیاهی تبخال است.

مخلوط چای نعناع با بادرنجبویهٔ زیاد را توصیه می شود و می توان پس از نوشیدن این چای، کیسهٔ تفالهٔ آن را مستقیماً روی ضایعهٔ تبخال بگذارد.

 

گیاهان خانوادهٔ نعناع، مخصو صاً بادرنجبویه، حاوی ویتامین های ضداکسایش است  همهٔ انواع نعناع لااقل چهار ترکیب ضدویروس دارند که به ویروس تبخال حمله می کنند. با دقت کمی روغن زیتون یا نخل را با موم زنبور عسل به نسبت ۱ به ۴ حرارت بدین . سپس گرد بادرنجبویه را به کرم حاصل اضافه کنید و مخلوط کنید و روی ضایع استفاده کنید.

 

3 درمان تبخال با اکیناسه

درمان تبخال

 

مطالعات نشان داده اند که گیاه اکیناسه هم خاصیت ضدویروسی دارد و هم تحریک کنندهٔ دستگاه ایمنی است.  گیاه درمان گرها مصرف تنتور اکیناسه را توصیه می کنند. روزی سه بار حدود نصف قاشق مرباخوری تنتور را به چای یا آبمیوه اضافه کرده و بنوشید. برخی تنتورها هم مخلوط اکیناسه و گلدن سیل هستند، که این هم خواص ضد میکروبی و تقویت کنندگی دستگاه ایمنی دارد. گرچه اکیناسه ممکن است زبان را موقتاً دچار سوزش یا بیحسی کند، ولی این خطری ندارد. برخی گیاهشناسان از این واکنش برای اطمینان از مصرف اکیناسه، و نه مواد تقلبی، کمک میگیرند.

 

4 درمان تبخال با گیاهان خانواده نعناع
بادرنجبویه تنها گیاه نعناعی ضدویروس و ضد تبخال نیست. تعداد زیادی از گیاهان دیگر این خانواده هم همین خواص را دارند. چای مخصوص ضد تبخالی را با آن ها درست میکنند. که در آن چند گیاه از انواع نعناع مخلوط شدها ند: زوفا، بادرنجبویه، مرزنگوش، اکلیل کوهی، مریم گلی، نعناع چمنی، و آویشن، برای درست کردن این چای، نصف قابلمه ای را آب کنید و آن را به جوش بیاورید. بعد برگهای تازهٔ بادرنجبویه را در آنقدر در آن بریزید تا سه چهارم قابلمه پر شود. اگر دسترسی به برگ تازه ندارید، میتوانید حدود یک چهارم فنجان خشک کردهٔ آن را بریزید. دو قسمت خشک کردهٔ مرزنگوش و نعناع چمنی و یک قسمت زوفا، اکلیل کوهی، مریم گلی، و آویشن هم اضافه کنید. غیر از بادرنجبویه، کم و زیاد شدن مقادیر گیاه های دیگر زیاد تفاوتی ندارد؛ فقط نسبت دو به یک را در آنها رعایت کنید. در آخر، کمی ریشه شیرین بیان در آن بریزید تا شیرین شود و بگذارید تا ۲۰ دقیقه خیس بخورد.

مخلوط حاصلی حاوی یک دوجین ترکیبات مؤثر بر علیه تبخال است. فهرست مواد شیمیایی موجود در این دم کرده بسیار زیاد است، ولی تعدادی از آنها که برای مقابله با تبخال وارد بدن می کنید عبارتند از اسید کافئیک، ژرانی ئین، اسید گلیسیریزیک، گلیسیریزین، لیزین، اسید پروتوکاتکوئیک، کوئرستین، اسید ژزمارینیک، اسید تانیک، تیمول، توکوفرولا، و روی. علایا فلفل قرمز، ترکیب تند موجود در فلفل قرمز کاپسایسین است.

5 درمان تبخال با مصرف لبنیات

درمان تبخال

برای درمان تبخال، مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شکلات، کاکائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری کنید.

 

6 درمان تبخال با هزار چشم

درمان تبخال

 

یکی از ترکیبات موجود در گیاه هزار چشم هایپریسین است که ویروس تبخال و چندین ویروس دیگر را می گشد. گرچه پمادهای حاوی هایپریسین روی زخمهای تبخال مؤثر هستند، ولی اجباری ندارید حتماً آن را بخرید. چای غلیظ هزار چشم درست کرده و بعد از سرد شدن، با یک تکه پنبه یا پارچهٔ تمیز روی زخمها بمالید.
7 درمان تبخال با  سیر

درمان تبخال

 

در مطالعات آزمایشگاهی نشان داده شده است که سیر اثرات ضدویروسی بر علیه هردو نوع ویروس خانوادهٔ تبخال و بسیاری ویروس های دیگر، از جمله عامل سرماخوردگی و آنفلوانزا، دارد. می توانید سیر را در چای بریزید، ولی اگر خسردکردهٔ آن را روی غذا یا سالاد بریزید بیشتر از آن لذت خواهید برد.

 

8 درمان تبخال با  اسیدهای آمینه
خوب، حالا گریزی بزنیم به حوزهٔ تغذیه. گمان می رود اسید آمینهٔ آرژینین برای تکثیر ویروس ضروری باشد؛ و برتری میزان اسید آمینهٔ لیزین نسبت به آرژینین در محیط تکثیر ویروسی را سرکوب می کند. از این رو، کسانی که به این نظریه باور دارند دنبال مواد غذایی غنی از لیزین و دارای آرژینین کم میگردند.

 

گیاهانی هستند که نسبت لیزین به آرژینین آنها برای این منظور مناسب است، از جمله خربزهٔ درختی (حدود ۳ به ۱)، و گریپفروت، زردآلو، گلابی، سیب، و انجیر (حدود ۲ به ۱). برخی افراد با احساس شروع تبخال، روزانه ۱۳۰۰ میلی گرم مکمل لیزین میخورند. . یک فنجان لوبیا سیاه، عدسی، یا سویا، بیش از ۲۵۰۰ میلی گرم لیزین دارد. اگر با این دانه ها سوپ درست می کنید، شس فلفل تند هم به آن بزنید تا اثر ضد تبخالی آن بیشتر شود.

 

9 درمان تبخال با مخلوط روغن های اسانس
درمان تبخال

عطر درمانگرها میگویند که ترکیب روغن های اسانس مثل لیمو و شمعدانی یا او کالیپتوس و برگاموت، اگر با نخستین علائم تبخال مصرف شوند در جلوگیری از ظهور ضایعات مؤثرند. برخی هم میگویند روغن گل سرخ و روغن بادرنجبویه در برخی موارد بر علیه تبخال همکاری کرده و فقط با یک بار مالیدن آن را کاملاًاز بین برده است. این روش ارزش امتحان کردن دارد. میتوانید روغن اسانس را با تکه ای پنبه یا پارچهٔ تمیز روی ناحیهٔ گرفتار بمالید.

اخطار: روغن های اسانس عصارهٔ بسیار غلیظ شدهٔ گیاهان هستند. هیچ گاه آنها را نخورید، مگر زیر نظر گیاه درمانگر یا عطر درمانگر، خوردن حتی مقادیر بسیار کم برخی از روغنهای اسانس می تواند گشنده باشد.

10 درمان تبخال با ترکیب دارو و گیاه
گزارش هایی از تحقیقات جالب دانشمندان ژاپنی منتشر شده است که در ان ها، داروی ضد تبخال اسایکلوویر را با یکی از عصاره های غنی از تانن گیاهی همراه کرده اند. این گیاهان عبارتند از علف مبارک ژاپنی، سماق جاوهای، و میخک، درمان ترکیبی به طور چشمگیری بهتر از درمان دارویی یا گیاهی به تنهایی بود. چون آسای کلوویر دارویی است که باید با تجویز پزشک مصرف شود، قبل از به کار بستن این روش با پزشک خود مشورت کنید.

 

منبع : سایت برفانک

0/5 ( 0 نظر )

اینها را هم ببینید

کاهش تب کودکان

20 نکته برای درمان تب کودکان

تب کودکان مساله مهمی است که باید به آن توجه کنیم. چون در صورت اقدامات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.