انرژی بدن مورد نیاز برای ورزشکاران

اثر گرمایی غذاها برای تامین انرژی بدن (TEF) یا گرما زایی ناشی از تغذیه (DIT) عبارت از میزان انرژی هزینه شده بر اثر مصرف غذاها در طول روز است (فرآیندهایی مثل هضم، جذب، انتقال، سوخت و ساز و ذخیره سازی غذاها). اثر گرمازایی غذاها معمولا ۶ تا ۱۰ درصد هزینه کلی انرژی را شامل می شود (در زنان ۶ تا ۷ درصد).

انرژی بدن

عوامل موثر بر گرمازایی غذاها

عوامل مختلفی مثل اندازه و محتوای وعده غذایی، ترکیب رژیم غذایی، میزان چاقی بر میزان اثر گرمایی غذاها تاثیر دارد. مثلا میزان هزینه گرمایی غذاهای مختلف تفاوتهایی با هم دارد. به طور کلی می توان میزان هزینه گرمایی انواع غذاها را به شکل زیر دسته بندی نمود:
قندها ۵ تا ۱۰ درصد،چربیها ۳ تا ۵ درصد، پروتئینها ۲۰ تا ۳۰ درصد از جمله عوامل مهم دیگر که بر TEF موثر است تمرینات کوتاه مدت و بلند مدت فعالیتهای ورزشی است. مطالعات نشان می دهد مردان ورزیده هوازی، TEF کمتری نسبت به مردان کم تحرک دارند. در زنان چنین رابطه ای گزارش نشده است.ت

تعادل انرژی بدن

انرژی بدن

یکی از مهم ترین راه های در اختیار داشتن منابع کافی در بدن، حفظ تعادل انرژی بدن است.این روش ها به این امر کمک می کند: ورزشکار باید بر ذخایر انرژی بدن از جمله چربی ها، کربوهیدراتها (سوخت عضلات) و پروتئینها (توده عضلات) و هزینه کردن مجزای هر یک از آنها مدیریت کند. ورزشکار باید با هدف طراحی یک نقشه برای رسیدن به این اهداف و نه صرفا بر اساسی میزان اشتهای خود بخورد و بیاشامد. در بیشتر موارد لازم است یک متخصص تغذیه ورزشی این طراحی را انجام دهد. ورزشکار باید از بعضی شاخص های زیستی جهت کنترل روند پیشرفت اهداف مرتبط با ذخایر انرژی سود جوید،وزن بدن شاخص دقیق و قابل اعتمادی برای تعادل انرژی نیست. پایش وزن بدن غالبا یک فعالیت پرتنشی برای ورزشکاران محسوب میشود، بویژه هنگامی که تفسیر نادرستی از اطلاعات موجود در دست باشد یا اینکه نتایج آنها دستکاری شده باشد.اندازه گیری متوالی ضخامت چینهای پوستی، بویژه وقتی که این کار از سوی یک متخصص ورزیده پیکرشناسی ورزشی انجام می شود می تواند اطلاعات مفیدی راجع به تغییرات ذخایر بافت چربی بدن در برداشته باشد. ه اندازه گیری تغییرات قدرت و استقامت عضلانی یک شاخص خوب تشخیص رشد عضلانی است.

اگر انرژی مصرفی کم باشد

انرژی بدن

اگرچه شماری از ورزشکاران با هدف کاهش وزن بدن و بافت چربی از کاهش انرژی دریافتی و محدود کردن غذاهای خود به عنوان روش مهم کاهش وزن استفاده می کنند، با این حال، در صورتی که محدودیت غذایی از یک حد خاصی بیشتر شود می تواند خطراتی برای عملکرد مناسبب جسمانی ایجاد کند. معمولا برای تصمیم گیری در این زمینه لازم است میزان انرژی در دسترسی ورزشکار تعیین شود. برای دانستن این میزان لازم است انرژی کلی غذاهایی که میخوریم را محاسبه کنیم و بعد هزینه انرژی بدن خود را در جریان فعالیتهای روزانه و ورزش از آن کم کنیم

انرژی مصرفی در جریان فعالیتها روزانه و ورزش – کل انرژی غذایی دریافتی = دسترسی به انرژی

با انجام تحقیقات جدید به خوبی مشخص شده است که وقتی میزان دسترسی به انرژی به ازای هر کیلوگرم وزن غیر چربی بدن (FFM) کمتر از ۳۰ کیلوکالری (۱۳۵ کیلوژول) باشد اشکالاتی زیادی در عملکرد سوخت و سازی و هورمونی بوجود میآید که بر عملکرد، رشد و سامستقرار می بارش در بانوان یکی از نتایج کاهش دسترسی به انرژی اختلال در عملکرد تناسلی و بی نظمی در دورههای قاعدگی است. احتمالا مسائل دیگری هم در مردان ورزشکار روی میدهد.به گزارش مجله برفانک در بیشترین میزان انرژی مصرفی دوچرخه سواری استقامت (۸ تا ۱۰ هزار کالری در روز) و کشتی سومو (۱۵ تا ۲۰ هزار کالری در روز) در یک انتهای طیف و ژیمناستیک بانوان (۱۲۰۰ تا ۱۴۰۰ کالری) و دوندگان استقامت در طرف دیگر دامنه قرار دارند.

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

خواص انگور در بارداری

8 مورد از خواص انگور در بارداری

خواص انگور در بارداری بسیار است. از مهمترین خواص انگور در بارداری میتوان به بهبود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.