خانه » سلامت » اسباب بازی و وسایل کودکان در سنین پیش دبستانی

اسباب بازی و وسایل کودکان در سنین پیش دبستانی

دانشمندانی چون ریز (۱۹۹۱ Rees) و دیگران، تاریخچهٔ اسباب بازی را پی گرفته اند. توپ در گذشته از سنگ، چرم، چوب، پارچه علف و یا خاک ساخته شده بود. در خلال قرنها بازیهائی شامل پرتاب، غلطاندن، گرفتن و یا لگد زدن به توپ وجود داشته است. ما در مجله اینترنتی برفانک در مورد اسباب بازی و وسایل کودکان در سنین پیش دبستانی بیشتر توضیح خواهیم داد.

اسباب بازی

 

تاریخچۀ اسباب بازی

در سال ۲۰۰ قبل از میلاد مسیح، مصری ها یک بازی به نام سنت و یا تخته بازی داشتند. در موزه های اروپا قدیمی ترین اسباب بازی ها متعلق به مصری هاست. در ایران در سال ۱۱۰۰ قبل از میلاد مسیح ، اسباب بازی های کشیدنی داشتند، که از سنگ آهک درست شده بود و در همان زمان در کشور مصر اسباب بازی هائی از جنس کروکودیل (پوست سوسمار) می ساختند، که آرواره های قابل حرکت داشت.

عروسک در اصل موضوع پرستش و یا خرافات بوده است: در ضمن به عنوان وسیله آموزشی ماماها نیز به کار می رفته است. اسباب بازی های به شکل سرباز در مصر قدیم، إسميرنا ورم ساخته می شد. يُويُو در اصل متعلق به شرق باستان است. کایت را لشگریان قدیمی به کار می بردند.

وسایل بازی مخصوص کودکان پیش از دبستان

 

اسباب بازی

این بخش را بسیار کوتاه و مختصر بیان می کنم، به این علت که معلمان احتمالاً بصیرت و آگاهی کامل نسبت به اسباب بازی های کودکان سنین پیش دبستان، دارند. وسایل بازی که کودک را در به کارگیری مهارت های جدید و یا به کارگیری تخیلات، ابداع و اختراع و اندیشیدن کمک می کند بیشتر از اسباب بازی های تجارتی که این گونه مهارت ها را تشویق نمی کند، مورد علاقه و لذت کودک است.

اسباب بازی را متناسب با سن رشد، رغبت و جنس کودک انتخاب کنید. این وسایل باید شامل اشیائی باشد که کودک را در آموختن هماهنگی چشم و دست، تناسب اشکال و رنگها، برآورد ارزش این کارها و جور کردن اشکال و قالبها، بافت و وزن، دستکاری کردن و در جستجوی جزئیات برامدن (برای مثال در بازیهای تصویری)، یاری رساند.

بسیاری از اسباب بازی های مفید در خانه های معمولی به وفور یافت می شود و لزومی ندارد که از مغازه های اسباب بازی فروشی خریداری شود . ماند: قرقره، حلقه های بزرگ پرده، جعبه، سبد، حلبی و آجر، در تمام موارد والدین باید توجه داشته باشند که وسایل بازی امن بوده، و اشیاء آن اندازه ریز و کوچک نباشد که به آسانی بلعیده شود و یا اینکه لبهٔ این وسایل بازی، تیز نباشد.

 

احتمالاً بهترین نوع اسباب بازی، کیسهٔ پر از لگو یا مکعبهائی در اندازه ها و اشکال مختلف است.

 

اسباب بازی

یکی دیگر از وسایل بازی، صندوق پست کوچکی است که مکعبهائی به اشکال مختلف را روی آن می چسبانند.

تخته های ساده، حلقه های اهرمی شکل، جعبه ها و بشکه ها و آشیانه های نگهداری حیوانات، اره های مخصوص که کار با آن بسیار هم مشکل است همراه با ۹ یا ۸ تکه چوب.

یا ترازو و وزنه، تختهٔ میخ زدن، اشکال مختلف آهن ربا، اسباب بازی های کشیدنی و هول دادنی، بازی دبلنا و دومینو و دومینو با تصویر، مکعبهای ساختمان سازی که درهم فرو می روند، مانند آجرهای چسبان سوراخ دار که کودک می تواند مکعب ها را در درون یکدیگر فشار دهد.

تخته سیاه و گج، و دیگر مجموعه های ساختمانی، سه پایهٔ نقاشی، وسایل نقاشی با دست، مدادرنگی، وسایل پلاستیکی و شکل پذیر، سفالکاری، اشکالی از حیوانات برروی تخته های چندلا که کودک می تواند آنها را مرتب و رنگ کند.

نخ کردن مهره های رنگین بازی های تنظیم تصاویر، کتاب های حاوی گرافیک و نمودارهایی از فلانل، بازیهای تنظیم کلمات تیرکوبی، تقلیدی از وسایل خانگی (آشپزی و وسایل چایخوری، لوازم عروسک، جاروی دستی، جاروی دسته دار برای تمیز کردن فرش، لباس های کوچک با دکمه های نسبتاً درشت که کودک بتواند لباس های عروسک را به سهولت عوض کند.)

صفحات حاوی انواع بند کفش برای تمرین گره زدن، اعداد جداگانه بریده شده برای جور کردن، قطعات بریده شدهٔ پارچه برای دوختن ، در ضمن اسباب بازی های گرانقیمت را نیز، می توان از طریق خرید دست دوم آنها، تهیه کرد.

 

فواید کتاب خواندن مادر برای کودک

 

اسباب بازی

مادری که کتاب خواندن را برای فرزندش از سنین ۱۰ ماهگی آغاز می کند، موجب می شود تا کودک از آهنگ های سرودهای مهدکودک لذت ببرد. مادر به اشیاء مختلف موجود در یک تصویر اشاره می کند و از کودک می خواهد که همان کار را بکند.

به زودی کودک از داستان های تکرای همراه با تصاویر مناسب و ساده احساس لذت و شادمانی می کند. صفحات گرامافون نیز موجب نشاط کودک خواهد شد.

برای کودکان، گودال پر از شن و ماسه درفضای باز، بسیار محبوبیت دارد و به کمک وسایل چوبی ساده (شن کش، بیل، قوطی حلبی) ساعت ها اوقات آنان را به خود مشغول می دارد.

وسایل دیگری مانند چارچوب بالارونده، نردبان از جنس طناب، سرسره، استیلتز (وسیلهٔ راه رفتن در یک سطح سر و لغزنده) سه چرخه، حیوانات خانگی و بعدها نیز پارو زدن روی استخر همراه با قوطی های حلبی و لوله های پلاستیک اندود شده و غیره… همگی جزء .بازی های دلخواه کودکان است.

0/5 ( 0 نظر )

اینها را هم ببینید

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.