احتیاط در ورزش و نکات مهم ورزشی

چند مورد احتیاط در ورزش وجود دارد که باید در هنگام اجرای تمرینات، آنها را رعایت کنید و از نظر سلامت و تندرستی شما نیز از اهمیت بسیاری برخوردار هستند اجازه دهید که تمام آنها را در یک جا بررسی کنیم  هرگز نفس را در سینه حبس نکنید و کشش و فشار بیش از حد انجام ندهید بسیاری از مربیان وزنه برداری به وزنه برداران آموزش می دهند که در هنگام بلند کردن وزنه، نفس را در سینه حبس کنند. فرض آنها بر این پایه است که هوا می تواند بر حمایت و پشتیبانی از سینه برخیزد که خود یکی دیگر از عقاید نادرست مربوط به اجرای تمرینات را تشکیل می دهد. قانون ساده تنفس در تمام تمرینات این است که همواره دهانه حنجره را باز نگه دارید. حنجره، دریچه ای در گلو است که می تواند بطور ارادی آن را ببندید و مرحله بازدم را متوقف کنید. هنگامی که این عمل را انجام می دهید و در همان حال به عمل بازدم ادامه می دهید، دیافراگم و محوطه دنده ای منقبض می شوند تا فشار موجود در داخل سینه یا قفسه را افزایش دهند و بدین ترتیب فشار ایجاد شده در داخل سینه بیشتر از فشار موجود در سیاه رگها بازگرداننده خون به قلب می شود.

احتیاط در ورزش

احتیاط در ورزش و تنفس

به گزارش مجله برفانک نگه داشتن نفس در سینه موجب انسداد جریان خون می شود و بدین ترتیب خون به قلب نمی رسد. قلب نیز بزودی خون موجود در خود را تخلیه می کند. نتیجه عمل اخیر، کاهش فشار است. مغز اولین عضو بدن است که به این کاهش فشار پی می برد. نتیجه کاهش فشار عبارتست از: غش و یا مرگ. هیچ یک از وزنه برداران خوب در هنگام اجرای عملیات خویش دهانه حنجره را مسدود نخواهند کرد و بعلاوه، هوا را نیز بدرون شش ها نخواهند مکید.شما نیر باید در حین اجرای تمرینات، چنین عملی را انجام دهید.

هرگز دهانه حنجره خود را مسدود نکنید

احتیاط در ورزش

یکی دیگر از اقدامات احتیاطی که حیاتی است و به اقدام اولیه مرتبط است باید در اینجا ذکر شود. بسیاری از افراد که شب هنگام به توالت می روند بر اثر سکته قلبی یا شوکهای قلبی جان می سپارند و یا تا مرحله مرگ پیش می روند. این حادثه زمانی اتفاق می افتد که فرد با درد معده یا سینه که به نفخ کمک می کند از خواب برمی خیزد و بلافاصله متوجه می شود که باید به دستشویی برود.هنگامی که فرد به دستشویی می رود، احساس بهتری در درونش ایجاد می شود، اما پس از مدت کوتاهی درمی یابد که نه می تواند مدفوع کند و نه از شر نفخ خلاص شود. بنابراین به قسمت نشیمنگاه فشار وارد می آورد و برای افزایش فشار داخل شکم، دهانه حنجره خود را می بندد تا به خروج مدفوع کمک کند. تمام عروق و شرائین برای بهره مند شدن از خون به قلب نیازمند هستند و به محض اینکه از خون خالی شوند، حادثه ناگواری برای فرد رخ می دهد.

مقدار آب بدن را در سطح بالا نگه داریداحتیاط در ورزشاز موارد دیگر احتیاط در ورزش بالا نگه داشتن سطح آب بدن است بخاطر بسپارید که اگر در صبح هنگام به اجرای تمرینات می پردازید، ابتدا یک لیوان آب بنوشید. در طی اجرای تمرینات نیز آنقدر منتظر شوید تا گرسنگی به سراغ شما آید و سپس مقداری آب بنوشید. بخصوص در روزهای گرم و خشک باید حداقل هر نیم ساعت یک بار آب بنوشید.

احتیاط در ورزش و گرم کردن بدن

احتیاط در ورزش

به اندازه کافی تمرینات گرم کردن بدن را اجرا کنید. شما نمی خواهید اصلاً قلب خود را آشفته سازید. اگر تمرینات را از حالت استراحت آغاز کنید و از یک تپه بالا روید، ممکن است موجبات آشفتگی قلب را فراهم آورید. در این صورت قلب مجبور است قبل از اینکه سیستم عروقی فرصت تنظیم و تهیه مقدار خون کافی را داشته باشند بسختی کار کند. این حالت موجب ایجاد حالتی به نام کمخونی موضعی میوکاردی نامیده می شود که بواسطه آن ماهیچه قلب از اکسیژن محروم می شود. البته ممکن است بروز چنین حالتی در یک فرد سالم و تندرست، خطرناک نباشد اما میتواند منجر به بروز سکته قلبی در افرادی که فاقد سلامت و تندرستی هستند، شود. تمرینات گرم کردن بدن شامل افزایش فعالیت تدریجی شماست بطوری که ضربان قلب از مقدار کم (۱۰۰ ضربه در دقیقه) به ضربان قلب متوسط (۱۲۰ ضربه در دقیقه) افزایش یابد. انجام چنین عملی در مدت بیش از ۱ دقیقه مانند انجام آن در مدت ۹ یا ۱۲ دقیقه، خوبست. گرم کردن بدن بمدت طولانی تابع اجرای تمرینات بعدی می شود، که وقت مورد نیاز شما را تلف می کند و هیچ چیز به برنامه های شما نمی افزاید. پس از یک دقیقه اجرای تمرینات گرم کردن بدن دیگر نیازی به استراحت و یا عجله در تمرینات بعدی نیست. بنابراین با سرعت معمول خویش به پیش بروید.

منبع:https://www.barfanak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.