ناخن و بهداشت نگهداری از آن

ناخن عبارتست از صفحه شاخی مانند نازکی که سر انگشتان دست و پا وجود دارد. جنس ناخن از بافت کراتین است که به شکل صفحاتی سخت و شفاف روی هم متراکم شده اند ساختمان ناخن سه قسمت دارد. صفحه، ریشه که در زیر پوست قرار گرفته است. چنانچه به علتی ناخن یکی از انگشتان دست بطور کامل کنده شود، تشکیل ناخن جدید بین 100 تا 150 روز طول میکشد. رشد ناخنهای دست سه برابر رشد ناخنهای پا است.در این مطلب از مجله برفانک با همه چیز راجع به ناخنها آشنا می شوید.

ناخن

چگونه ناخن هایی زیبا داشته باشید

برای داشتن ناخنهای زیبا و به منظور تقویت و تسریع رشد ناخنها هر روز صبح ناشتا دو قاشق مرباخوری ژلاتین را با یک لیوان آب پرتقال مخلوط کرده، میل کنید.وسایل لازم برای پیرایش ناخنها لاک پاک کن، پنبه، سوهان، کاسه آب، برس ناخن، حوله، مداد ناخن سفیدکن، لاک بیرنگ، لاک در رنگهای مختلف، گوش پاک کن، صابون و کرم مخصوصی دست. برای این که ناخنهایی مقاوم داشته باشید آن را در آب نمک نگه دارید.

نقاط سفید روی ناخنها

ناخن

لکه های سفید روی ناخن که به صورت خالی سفید یا خطهای سفید که شبیه برفک روی ناخن پیدا می شوند، ناشی از کمبود کلسیم نیست. تغییررنگ دادن ناخنها میتواند همچنین نتیجه مصرف دخانیات یا خون مردگی باشد.نقاط یا خطوط سفید روی ناخنها در اثر عوامل مختلفی مثال تروما و ضربه یا عفونت قارچی ناخن یا نارسایی کبدی یا کلیوی، ایجاد می شود. تروما و ضربه باعث ایجاد نقطه و یا نوارهای سفیدرنگ روی ناخن می شود که این نقاط خود به خود برطرف می شود و احتیاج به درمان خاصی ندارد.بعضی از خطوط روی ناخن نیز در اثر مسمومیت با سمومی مثل آرسنیک یا تالیوم و یا نارسایی های حاد و مزمن کلیه می باشد که هریک برحسب علت باید طبق دستور پزشک درمان شود. ناخن های قاشقی شکل در اثر عواملی مثل کم خونی فقر آهن، پرکاری و کم کاری تیرویید به وجود میآید که با اصلاح عامل ایجادکننده به وجود می آید.

ناخن فرورونده چیست؟

اگر قسمتهای کناری بطور عرضی رشد و به داخل پوست و بافت مجاور نفوذ کند به آن ناخن فرورونده گفته می شود و تقریباً در اکثر موارد در شست پا رخ میدهد و در اثر عواملی مثل پوشیدن کفش نامناسب و گرفتن ناخنها را به طور نامناسب به وجود می آید. در ابتدا ناخنها و قسمتهای مجاور آن قرمز شده و اندکی ورم میکند و با وارد کردن فشار درد میگیرد. در این مرحله باید انگشت را در داخل آبگرم حاوی بتادین قرار داد و این کار را 2 بار در روز هر با 15 دقیقه انجام داد و یک گاز کوچک آغشته به بتادین را در زیر قسمت کناری قرار داد و هر روز گاز را تعویض کرد. در مرحله پیشرفته تر ترشح چرکی پیدا می کند که باید به پزشک مراجعه کرد. برای جلوگیری از ایجاد ناخنهای فرورفته، نباید کفش های تنگ و بسته پوشیده ناخنها را باید به صورت خطی کوتاه کرد و نه هلالی. در به صورت درد زیاد مسکن مصرف کنید.

مانیکور و پدیکور 

ناخن

مانیکور لغتی لاتین است. «مانی» به معنی دست و «کور» به معنی اهمیت دادن و در اصطلاح رایج همه کارهایی که برای درست کردن پوست های اضافی اطراف آن انجام می شود مانیکور گفته می شود. یک مانیکوریست باید به ساختمان دست و ناخنها آشنایی داشته و قادر به انجام کار خوب و مؤثر روی هر نوع ناخنی باشد.در ضمن به مشکلات توجه کند و در صورت مشاهده امراض در ناخنها و یا دست ها بیمار را به پزشک متخصص پوست راهنمایی کند. برخی موارد آرایش ناخنها را خودتان روی ناخنهای خود انجام ندهید. به کاربردن لاک ناخن بطور صحیح و درست ورزیدگی خاصی لازم دارد و باید طوری انجام گیرد که خسته کننده نباشد. ناخنها را میتوان به شکل های مختلف فرم داد متداولترین آنها ۱) فرم نوک تیز، ۲) فرم بیضی، ۳) فرم گردد، ۴) فرم مربع یا مستطیل، درست کردن ناخنهای پا را نیز پدیکور می نامند.

Check Also

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.