تیپ بدنی و ارتباط آن با ورزش

بسیاری از مربیان تمرینات و ورزشهای جسمانی بدون توجه به تیپ بدنی ورزشکار فقط زمانی خشنود و راضی می شوند که در انتهای تمرینات شدید از پای درآمدن ورزشکاران، دیگر توان و نیروی صحبت کردن را نداشته باشند. این نوع مربیان، از یک نوع غمزدگی و پریشانی که در حقیقت شور و شوق برای انجام کار است، رنج می برند. در حقیقت، اشتیاقی که این افراد برای انجام کارها از خود نشان می دهند، تقریباً زیان بخش است. آنها تصور می کنند تمرینات زمانی سودمند واقع می شوند که بدن ورزشکاران را در قطرات عرق فرو برند و یا ناحیه ای از بدن ورزشکاران در اثر فعالیت شدید،خونریزی کند.

تیپ بدنی

تیپ بدنی مزومرف مربیان ورزشی

مزومرف افرادی هستند که دارای عضلات نیرومند، استخوانهای سخت و خشن می باشند. چنین افرادی از شرکت در فعالیت های فیزیکی سخت و شدید و تماس های بدنی اهمیت نمی دهند و بنابر این در رقابت های سخت و شدید به موفقیت دست می یابند. بهترین ساعات زندگی این افراد فقط زمانی است که بر اثر تمرین و یا کار سخت از پا درآمده باشند و بنابر این دوش بگیرند، شاید آنها کار خود را با گرفتن دوش آب سرد بپایان برسانند. آنچه گفته شد، شرحی از افراد دسته مزومرف بود که معمولاً مربی تمرینات بدنی هستند.تألیف اکثر کتابهای ورزشی را افراد دسته مزومرفیک بر عهده میگیرند و در آن کتابها نیز اندومرفها را هدف صحبت های خویش قرار می دهند.

تیپ بدنی اکتومرف و افراد عصبی

تیپ بدنی

به گزارش مجله برفانک اکتومرف شامل افراد لاغر و عصبی می شود که دارای بدنهای سست و شکننده هستند. طبیعت این افراد ایجاب می کند که نتوانند در حالت سکون بایستند و زمانی که وارد باشگاه ورزشی می شوند، ممکن است که به مقدار کافی در فعالیت های فیزیکی روزمره شرکت جسته باشند. با این وجود افراد دستهٔ اخیر با مربیان همکاری میکنند زیرا بطور طبیعی، فعال و پرتحرک هستند و براحتی به سوی خستگی و فرسودگی پیش می روند.

تیپ بدنی اندومرف و چاقها

تیپ بدنی

اندومرف افرادی هستند که از تمرینات و مربیان ورزشی بیزار هستند و شامل افراد چاقی می شوند که دارای بدنهای نرم و شل هستند و فقط از راحتی و اسایشی لذت می برند. این افراد در مقابل انرژی فوق العاده مربی تمرینات جسمانی مقاومت میکنند و در هنگام فرا رسیدن برگزاری مسابقات در گوشه های تاریکی پنهان می شوند. در حقیقت باید گفت که افراد دسته اخیر، نقطه هدف مربیان تمرینات هستند. مربیان میخواهند که در آندومرف ها تغییر و تحولاتی ایجاد نموده و تصویر مورد نظر خویش را از آنها بسازند. مربی می خواهد بدنهای نرم افراد آندومرف را به بدنهای سخت مبدل کند و تمایل آنها را به راحتی و آسودگی مورد نظر یونانی ها سلب کرده و در عوض به ناراحتی و رنج افراد دلیر و با انضباط مبدل سازد.

اشتباه رایج مربیان و بی توجهی به تیپ بدنی

تیپ بدنی

 مربیان تمرینات جسمانی، زمانی مرتکب بزرگترین گناه می شوند که از تمرینات به عنوان یک طرح و ابتکار تنبیهی استفاده می کنند. در بسیاری از دبیرستانها مشاهده می شود که اگر دانش آموزی در اجرای تمرینات ورزشی همکاری نکند، مربی به او دستور می دهد که چند بار نشست و برخاست کند و یا چندین بار در اطراف محوطه دبیرستان بدود و با این عمل قصد دارد که دانش آموز .مزبور را تنبیه کند البته افراد چنین تصور میکنند که با اجرای تمرینات سخت و شدید می توانند امتیاز کسب کنند چنین طرحی در دانشکده های تربیت پلیس مورد استفاده قرار میگیرد که به موجب آن افرادی که امتیازات کمی بدست میآورند، جدا می شوند. هدف مربی تمرینات در برنامه های تنبیهی این است که بدن بهترین ورزشکاران، آنهایی هستند که شخصاً احساس می کنند دارای آمادگی شرکت در مسابقه هستند. مسلم است که یک مربی خوب، راهنمائی های موثری می نماید و اتخاذ تصمیمات نهایی را برعهده میگیرد. اما هرگز با ارائه دستورهای غیر منطقی، مانع راه ورزشکاران نمی شود. او از فیزیولوژی و برنامهٔ تمرینی خویش آگاه است و هرگز به ورزشکاران امر نمیکند که از مصرف این غذا اجتناب کنید یا به مصرف آن نوع غذا بپردازید زیرا رژیم غذایی از اهمیت فوق العاده برخوردار نیست.

منبع:https://www.barfanak.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.