خانه » سلامت » تولید مثل و تاثیر عامل RH

تولید مثل و تاثیر عامل RH

خداوند به وسیله انسان برای بقاء نسل و بنا به خواص فیزیکی زن و مرد نیاز به داشتن فرزند و تولید مثل امری ضروری و واجب می داند.ما در مجله اینترنتی برفانک در مورد تولید مثل و تاثیر عامل RH بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

تولید مثل

 

تولید مثل

 

تولید مثل یک اصل برقراری در ابقاء گونه های مختلف در موجودات، در عالم خلقت است.

 

در انسان عمل تولید مثل نیازمند ارتباط سیستم آپدوکرینی و اعضاء مورد هدف می باشد.

 

امروزه مشخص شده است که غده هیپوفیز دیگر فرمانده غیر آپدوکرینی نبوده و هورمون های آن نقش کنترل کنندگی در تولید مثل را به عهده دارند.

 

خود توسط هورمونهای هیپوتالاموسی کنترل می شوند اگرچه نور و ترانس میتر ها (Neurotrans mittere)، نرومدو لاتورها(neuromodulator) , ایمونومدو لاتورها (Immomomodulditor)می توانند آشکارا ترشح هورمونهای هیپوتالاموس – هیوفیز را تغییر دهند.

 

این ارتباط امروزه در دست مطالعه و تحقیق می باشد. البته مکانیسم های دقیق تحریکات محیطی و نگرانی های هیجانی (emoitOnal) که می توانند در عمل تولید مثل مؤثر باشند، هنوز ناشناخته است.

 

عامل RH

 

تولید مثل

 

وقتیکه یک مرد Rh مثبت با یک زن Rh منفی ازدواج میکند (این تصفیه در ۱۲ درصد ازدواج های سفیدپوستان اتفاق میافتد) گاهی بلافاصله و یا پس از چند روز اطفالشان پس از تولد به یک بیماری به نام Eryythtoblestosis مبتلا می شوند که از علائم آن کم خونی، یرقان و ورم تمام بدن است.

 

این بیماری گاهی اوقات طفل را قبل از بدنیا آمدن تلف میکند.

 

اخیرا معلوم شده که از هر ۱۵۰ یا ۲۰۰ بچه یکی به این بیماری دچار می شود ولی امروزه با تعویض خون که بلافاصله پس از تولد انجام می گیرد توانسته اند حیات عدهای از این اطفال را نجات دهند.

 

مکانیسم توارث – (ChrimeSome) کروموزوم و ژن هر فردی از اتحادو اجتماع دو یاخته (Cell) بوجود می آید، – اسپرماتوزوئید در مرد، و اول در زن این یاخته ها حاوی ذراتی هستند بنام کروموزوم (ChrimOSOme) که خود آنها نیز از اجسام کوچکتری بنام ژن ساخته شده اند.

 

ژن ها

 

تولید مثل

 

ذراتی هستند که مشخصات ارثی هر کسی را تعیین می کنند، مثل ساختمان عمومی بدن، رنگ چشم، مو، پوست و غیره و همچنین در هوش بچه اهمیت بسزائی دارند و شاید این غیر مستقیم در شخصیت و مُشخصات روانی هم اثر داشته باشند.

در پایان این بحث به این نکته اشاره می کنم که ضمن مشاوره با خانم دکتر بنفشه نیابتی،  اظهار داشتند بعضی اوقات در هنگام زایمان بعلت عدم توجه پزشک امکان دارد و ضایعاتی برای طفل در لحظهٔ تولد پیش آید که معتقد بودند، در این امر باید توجه کافی مبذول داشت و این بی توجهی و سهل انگاری را بحساب مسائل دیگر پزشکی نباید گذاشت.

 

که این هم از مواردی بود که لازم دیدیم در پایان این بحث جهت اطلاع خوانندگان عزیز بیاوریم.

اندوکریتولوژی تولید مثل با تفکیک و تعیین جنسیت در بدن موجود زنده آغاز می گردد. دانش ژنتیک و علم جنین شناسی روشن ساخته اند که در حیوانات عالی اختلافات متعدد بین دو جنس نر و ماده اساساً بستگی به وجود یا عدم وجود یک کروموزوم واحد (کروموزم Y) و تفکیک زوج اندامهای آندوکرینی تولیدمثل، یعنی بیضه ها در مرد و تخمدان ها در زن دارد.

0/5 ( 0 نظر )

اینها را هم ببینید

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.