معرفی کشورهای قاره آمریکا بخش چهارم

قاره آمریکا یکی از قاره های کره زمین است که بین دو اقیانوس اطلس و آرام واقع شده است. با این که کمتر از 700 سال از کشف این قاره می گذرد، اما برخی از کشور های آن از نظر اقتصادی، بهترین رتبه های دنیا را در اختیار دارند. جالب است بدانید که بیش از 25 درصد جمعیت کره زمین در قاره آمریکا زندگی می کنند. تا بیش از 200 سال پیش بیشتر کشور های این قاره مستعمره حکومت هایی مانند فرانسه، بریتانیا، اسپانیا و پرتغال بودند اما امروزه 90 درصد آنها استقلال خود را به دست آورده اند. در حال حاضر این قاره از 35 کشور تشکیل شده است. ما در این مقاله شما را با این کشور ها آشنا می کنیم. برای دیدن بخش سوم اینجا کلیک کنید.

کشور های قاره آمریکا

کشور های قاره آمریکا

جمهوری دومینیکن

جمهوری دومینیکن یکی از کشور های حوزه دریای کارائیب می باشد که بر اساس سرشماری های انجام شده جمعیتی 10 میلیون و 90 هزار نفری دارد. این بدان معنی است که جمهوری دومینیکن به عنوان پرجمعیت ترین کشور کارائیبی شناخته می شود. زبان رسمی این کشور اسپانیولی است و از سانتو دومنیگو به عنوان پایتخت آن یاد می شود. از این کشور به عنوان اولین منطقه ای یاد می شود که اروپایی ها در آن استقرار پیدا کردند. بیش از 80 درصد مردم این کشور را بومی ها که تائینوس نام دارند، تشکیل داده اند.

بولیوی

بولیوی یکی از کشور های آمریکای جنوبی است که درست در مرکز آن واقع شده است. بولیوی از معدود کشور های آمریکایی است که به هیچ دریایی راه ندارد و به صورت کامل با خشکی محصور شده است. سرشماری ها حاکی از این است که بولیوی جمعیتی 9 میلیون و 111 هزار نفری دارد. از لاپاز به عنوان پایتخت این کشور یاد می شود و مردمش به زبان اسپانیولی صحبت می کنند. بیش از 50 درصد مردم این کشور را بومی ها یا همان سرخپوست ها تشکیل داده و مابقی دورگه هستند. بولیوی به دلیل کمبود منابع طبیعی یکی از کشور های در حال توسعه است به طوری که درصد فقر در آن 50 درصد می باشد.

پورتوریکو

کشور های قاره آمریکا

پورتوریکو یک مجمع الجزایر است که در دریای کارائیب واقع شده است. سرشماری ها نشان می دهد که این کشور جمعیتی 3 میلیون و 999 هزار نفری دارد. از سان خوآن به عنوان پایتخت این کشور یاد می شود. مردم پورتوریکو به دو زبان اسپانیولی و انگلیسی صحبت می کنند. این کشور یکی از نواحی غیر ضمیمه به خاک ایالات متحده آمریکا به شمار می رود به طوری که استقلال دارد اما تحت حاکمیت سیاسی ایالات متحده به شمار می رود. پورتوریکو از جمله کشور های کارائیبی است که بیش از 70 درصد آن را سفید پوست ها تشکیل داده اند.

نیکاراگوئه

نیکاراگوئه یکی از کشور های آمریکای مرکزی است که پایتختش ماناگوا نام دارد. سرشماری هایی که در سال 2010 انجام شده نشان می دهد که این کشور جمعیتی 6 میلیون و 200 هزار نفری دارد. زبان رسمی نیکاراگوئه اسپانیولی است و واحد پول آن کوردوبا می باشد. نیکاراگوئه یکی از کشور هایی است که شاخص های اقتصادی تقریبا بالایی دارد و به سرعت در حال رشد و پیشرفت می باشد. کارشناسان اعتقاد دارند تا 10 سال آینده، نیکاراگوئه به چهارمین اقتصاد قوی قاره آمریکا تبدیل می شود.

هندوراس

هندوراس نیز از جمله کشور های آمریکای مرکزی است که از تگوسیگالپا به عنوان پایتخت آن یاد می شود. سرشماری ها نشان می دهد که این کشور جمعیتی 7 میلیون و 500 هزار نفری دارد. بیش از 80 درصد مردم این کشور اسپانیولی صحبت می کنند و واحد پولشان نیز لمپیرا می باشد. هندوراس از جمله کشور های نه چندان پیشرفته قاره آمریکا محسوب می شود به طوری که درصد فقر در این کشور 40 درصد می باشد. از این کشور به عنوان خاستگاه مایا ها یاد می شود.

منبع: www.barfanak.com

Check Also

آشنایی با جاذبه‌های کشور مارتینیک

مارتینیک یکی از  مستعمره های کشور فرانسه است که در قاره آمریکا و در حوزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.