مارگزیدگی و عقرب زدگی چیست و علایم آن

علایم و نشانه های اصلی مارگزیدگی، وجود درد، حساسیت، قرمزی و تورم در محل نیش است. درد معمولا شدید، تیز وسوزاننده است و طی ۵ تا ۱۰ دقیقه ظاهر می شود و اگر در مدت یک ساعت بعد از مارگزیدگی ظاهر نشود، یا مار از نوع غیر سمی بوده و یا این که مار سمی، زهر خود را آزاد نکرده است. تورم عضو معمولا طی ۳۰ دقیقه تا ۴ ساعت ظاهر می شود. اگر تورم تا ۲۴ ساعت بعد از مارگزیدگی ظاهر نشود، میتوان مسمومیت با مار سمی را رد کرد. تهوع و استفراغ شایع است و وجود آن در دقایق و ساعتهای اولیه نشانه شدت مسمومیت خواهد بود. تب، لرز، تعریق، ضعف و بی حالی ممکن است وجود داشته است. ممکن است فرد دچار خونریزی از بینی، ادرار خونی، استفراغ خونی، خونریزی داخل شکم، خونریزی داخل چشم یا مغز شود. گاهی این بیماران دچار نارسایی کلیه می شوند. در حدود ۲۰ درصد موارد مارگزیدگی  مار افعی بدون تزریق سم است و معمولا به جز علایم خفیف موضعی یافته دیگری وجود ندارد.

مارگزیدگی

علایم عقرب زدگی چیست و چکار انجام دهید

پس از چند دقیقه از گزیدگی درد شدید، قرمزی و تورم ایجاد می شود و طی ۴ ساعت فرد دچار علایمی مانند افزایش تعداد ضربان قلب، فشار خون بالا، استفراغ، دفع غیر ارادی ادرار و مدفوع می شود. گرفتاری قلبی ممکن است به صورت نامنظم شدن ضربانات قلب و سریع شدن تنفس و تشنج اتفاق افتد. یک نوع عقرب خطرناک به نام گاردیم در خوزستان وجود دارد که علایم گزیدگی آن کمی فرق دارد. به این ترتیب که پوست گزیده شده بعد از مدتی سفت و چرمی شکل می شود و تاول میزند. تا این مدت ممکن است حال عمومی بیمار هم خوب باشد و بعد از ۲ تا ۷ روز علایمی مانند خشکی دهان، تشنگی، سردرد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، تب، عرق، ضعف و بی حالی و پایین افتادن فشار خون رخ دهد. تمامی قربانیان باید تا یک هفته زیر نظر باشند. در برخورد با این افراد عضو مبتلا را بی حرکت نگه دارید و برای تسکین درد از کمپرس خنک استفاده کنید و در اولین فرصت بیمار را به یکی از مراکز اورژانس انتقال دهید.

طب طبیعی برای درمان مارگزیدگی

مارگزیدگی

قسمت گزیده شده باید بلافاصله به وسیله خود بیمار یا کس دیگری مکیده شود. دهان کسی که این کار را انجام می دهد نباید زخم یا خراش داشته باشد بعلاوه پس از هر بار مکیدن و کشیدن خون، دهان را با آب بشویند و در صورت لزوم محل گزیدگی را بشکافند و با محلول آب و آبلیمو شستشو دهند و بلافاصله نوار مرطوب یا ضماد مرطوب روی آن بگذارند. برای پیشگیری از هرگونه عفونت گزیدگی یک یا دو روز (در صورت لزوم مدت بیشتری) در امساک بمانند و سپس رژیم تمام میوه را به مدت چند روز اجرا کنند و اگر بهبود احساس شد غذای معمولی بخورند. باید تاکید کنیم که امساک در غذا مطمئن ترین روش برای جلوگیری از هرگونه مسمومیت گزیدگی با دندان یا نیشی است. در مورد گزش مار تجویز ویسکی یا هرگونه داروی محرک کار عاقلانه ای نیست. اینگونه مواد حال بیمار را بدتر می کنند. تعداد کمی از افراد در نتیجه اثر مستقیم نیش مار میمیرند در صورتی که عده زیادتری در نتیجه مصرف ویسکی به دنبال نیش مار در میگذرند  بدترین نتیجه وقتی گرفته می شود که شخص مار زده عادت نداشته باشد ویسکی بنوشد در این موقع اثر سم مار تشدید گردیده و شوک ایجاد میشود و اغلب به مرگ می انجامد

منبع: https://www.barfanak.com

Check Also

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.