شوخ طبعی مهارتی برای کنار آمدن با مشکلات

سال هاست که روانشناسان به ارزش شوخ طبعی به عنوان مهارتی برای کنار آمدن با مشکلات پی برده اند. فروید شوخ طبع بودن را به عنوان بهترین مکانیسم دفاعی توصیف کرد. ما در مجله اینترنتی برفانک بیشتر درمورد شوخ طبعی مهارتی برای کنار آمدن با مشکلات صحبت خواهیم کرد.

به عقیدهٔ فروید، شوخ طبعی«موهبتی ارزشمند و نادر است» که ما را قادر می سازد در مواجهه با استرس به خود بگوییم: «نگاه کن ! حاصل تمامی این دنیای به ظاهر خطرناک همچون بازی بچه هاست. – همان چیزی که باید او را به شوخی گرفت». (نقل شده در لفکورت و داویدسون – کتس)

هری استاک سالیوان شوخ طبعی را موهبتی می داند که هر فرد با آن می تواند جایگاهی فراخور استعدادهای خویش در صحنهٔ زندگی به دست آورد. آرتور بری فیلد اغلب مردم را توصیه می کرد که قانون ۱۱ را به کار گیرند: هرگز خود را خیلی جدی نگیرید، در بررسی تخصصی اجمالی در موضوع شوخ طبعی و سلامتی، پژوهشگران نتیجه گیری های زیر را راجع به ارزش شوخ طبعی به عنوان یک مهارت کنار آمدن پیشنهاد می کنند.

شوخ طبعی

 

روحیه افراد شوخ طبع

۱- افراد با ذوق شوخ طبع در مقایسه با افراد عبوس به احتمال کمتر هنگام مواجهه با تجارب استرس آور با روحیه ای منفی واکنش نشان می دهند. شوخ طبعی به خصوص وقتی مفید است که فرد برای کنار آمدن با نارضایتی اش می کوشد خود را با رویدادی منفی سازگار کند و فعلاً ذهن خویش را متوجه آن مساله نسازد. اما ،شوخ طبعی ضرورتاً اضطراب شخص را در مواجهه با تجربه تهدید کننده کاهش نمی دهد.

۲-شوخ طبعی روشی مؤثر برای کنار آمدن با احساسات منفی از جمله عصبانیت، غمگینی و افسردگی است. افراد دارای ذوق شوخ طبعی، احتمال بیشتری دارد نسبت به هیجان های منفی شان موضعی فعال بگیرند و تلاش کنند بر آنها فایق آیند.

شوخ طبعی به ما اجازه می دهد تا ناملایمات را از پیش روی خود برداریم. افرادی که فاقد ذوق و مهارت شوخ طبع بودن هستند، منفعل هستند و می گذارند هیجان های منفی آنها را کنترل نمایند.

۳- افراد شوخ طبع در برخورداری از سلامت جسمانی شانس بیشتری دارند. مطالعات شوخ طبع بودن را با فعالیت مثبت دستگاه ایمنی و کاهش علایم فیزیولوژیکی ناشی از فشار روانی مرتبط دانسته اند.

 شوخ طبعی

 

شوخ طبعی کمک می کند تا با فشار روانی به شیوه های متعدد کنار بیایم:

نخست، شوخ طبعی احساس خودکارآیی را در ما تقویت می کند. به جای واکنش با حالت ترس و وحشت زدگی، می توانیم با استفاده از ذوق شوخ طبعی خود حادثه فشارزا را سهل بگیریم و به عنوان یک مسأله با آن برخورد کنیم.

دوم، شوخ طبعی به ما کمک می کند تا خودمان را با مساله «درگیر» نکنیم و در نتیجه فرصت یابیم به راه حل های دیگر نیز توجه کنیم.

سومین مزیت شوخ طبعی عبارت از این است که وقتی شاد و خرم هستیم و افسرده نیستیم دیگران بیشتر تمایل دارند که دور و بر ما باشند و کمک در اختیار ما بگذارند. نوع شوخ طبعی که به نظر سالم ترین شوخ طبعی است، شوخی ملایم و معطوف به خود می باشد؛ یعنی، همان طوری که قبلاً پیشنهاد شد، این که بیش از حد خودتان را جدی و عبوس نگیرید.

این نوع سالم شوخ طبعی با نیش و طعنه و خصومت ورزی که می تواند زیانبار باشد، در تقابل است.

شوخ طبعی

 

این چهار نکته را در ارتباط با ارزش شوخ طبعی به عنوان مهارت کنار آمدن در نظر بگیرید:

نخست همانطور که (ویکتور فرانکل (۱۹۶۷) توضیح داده است شوخ طبع بودن نوعی تناقض است. واقعاً نمی توانید نسبت به خودتان متأسف باشید و همزمان با خودتان بخندید.

دوم، شوخ طبع بودن تنها خصیصهٔ انسانی است که با قادر ساختن فرد به دوری از درد و رنج خویش، باعث ایجاد احساس انتخاب و کنترل می شود.

سوم، شوخ طبع بودن کمک می کند تا به مسائل در حدی که لازم است توجه نشان دهیم و به ما یادآوری می کند که زندگی را آسان بگیریم و دربارهٔ مسائل اغراق نکنیم .

بالاخره، شوخی کردن معطوف به خود، شکلی از اثبات خود است. با خندیدن به خود به مخاطب این را می فهمانید که «خود را دوست دارم و خود را به عنوان انسان جایزالخطا می پذیرم . آلبرت الیس، که در تمام دوران زندگی اش مشوق شوخ طبع بودن  بوده است، چندین ترانه تصنیف کرده که کمک کنند مسائل خودمان را در همان حدی که هستند پیش خود جلوه گر سازیم.

Check Also

خطر کردن

خطر کردن را از کودکتان نگیرید

شما با دلسرد کردن بچه ها از خطر کردن ، از نظر روحی ارضا می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.