پنج‌شنبه 21 سپتامبر 2023

یک الگوی خوب برای تربیت فرزندتان باشید

فرض کنید به یک دکتر دندانساز رجوع می کنید و او با خنده ای که بر لب دارد با دندانهای کرم خورده خود، به طور مفصلی درباره بهداشت دندان برای شما صحبت می کند. یا تصور کنید با دکتر خود مشغول صحبت هستید و او همین طور که دود سیگار را به طرف چهره شما میفرستد، درباره ضرر نیکوتین گفتگو می نماید. اولین واکنش شما این خواهد بود که این شخص آدم غیرقابل اعتماد و متظاهری است. همین منطق و استدلال، در مورد نگرشی که ما نسبت به زندگی داریم صدق می کند، چنانچه هدف شما این است که فرزندانتان ارزش و اعتبار سر زندگی را درک کنند و این توانائی را داشته باشند که همواره از زندگی لذت ببرند، پس در درجه اول باید در تمام برخوردهایی که با ججنبه های گوناگون زندگی دارید، نگرشی خوشبینانه و مثبت داشته باشید. چنانچه خود را کوچک و بی اهمیت بگیرید، و بدون آنکه ارزش و اعتباری برای خود قایل باشید فقط هدفتان روز را به شب رساندن و شب را به روز رساندن باشد، و عملاً به فرزندان خود نشان دهید که قدر و اهمیتی برای خود قایل نیستید، چگونه می توانید از فرزند خود انتظار داشته باشید که حس احترام به خود داشته باشد.تا زمانیکه یک الگوی خوب برای فرزندان نباشید احترام به خود را یاد نخواهند گرفت.

الگوی خوب

یک الگوی خوب برای اعتماد به نفس 

اگر می خواهید بچه ها اعتماد به نفس داشته باشند باید تصویر انسانی که برای خود ارزش و اهمیت قایل است به فرزندان خود منتقل کنید. در درجه اول زندگی شما باید از قوام و انسجامی برخوردار باشد تا بتوانید نمونه و الگوی قابل اعتباری در اختیار فرزندان خود قرار دهید. میتوانید به تمام پاسخهایی که در کتابهای مربوط به کودکان است رجوع کنید ولی برای بچه ای که انگیزه ای ندارد هیچ جوابی مهمتر از یک مربی دارای انگیزه نیست. بچه عصبی بهترین پاسخ را از یک مربی آرام و خونسرد دریافت می کند. یک بچه خشمگین بهترین جواب را از شخصی صبور و دوست داشتنی دریافت می کند و بالاخره محرک کودکی بی حال و بیتحرک، شخصی فعال و پر تحرک است. اگرچه تمام کمکهائی که سعی دارید به کودک خود بکنید، عملاً ممکن نخواهد بود، با وجود این، بهترین شیوه برای شروع کار، و برای تعلیم و تربیت و بار آوردن فرزندانی که بتوانند از تواناییهای بالقوه خود استفاده کنند، این است که هر چه در مورد بچه های خود آرزو دارید همان را در مورد خود عملی سازید و یک الگوی خوب باشید، و در هر موقعیتی که پیش می آید، با غرور این نمونه را به بچه های خود بشناسانید.

مراقب رفتار و گفتارتان باشید

الگوی خوب

به گزارش مجله برفانک حتی اگر از جمله افرادی هستید که نتوانسته اید به نقاط ضعف خود غلبه کنید و نتوانستید یک الگوی خوب باشید و احساس می کنید باید خیلی روی خود کار کنید، میتوانید از همین امروز مراقب رفتار و گفتار خود با بچه هایتان باشید. برای نمونه میتوانید بکوشید تمام جملاتی که بوی منفی گرایی و منفی بینی می دهد از سخنان خود حذف کنید. مثلا سعی کنید از گفتن جملاتی نظیر این جمله ها خودداری کنید: این کار بی فایده ای است، ما هرگز نمی توانیم در آن پیشرفتی داشته باشیم. هیچ وقت کارهای ما جور نمی شود.چطور می توانید با این همه مسائلی که برای من به وجود آورده اید انتظار داشته باشید از زندگی لذت ببرم.بعضی از مردم از اول خوشبخت هستند.دنیا دار مکافات است. اگر هر روز کوشش کنید حرفهای نومیدکننده را از سخنان خود حذف کنید نمونه واقعی یک انسان زنده را که میداند چگونه از زندگی خود لذت ببرد ارائه خواهید داد، انسانی که هرگز اجازه نمی دهد مشکلات بر او چیره شود.

مثبت نگر و امید دهنده باشید

الگوی خوبجملاتی که می توانید تمرین کنید و هر روز در مکالمات خود از آن استفاده نمائید؛ حتی اگر اوضاع بر وفق مراد شما نباشد یا حتی اگر به آنها باور نداشته باشید،عبارتند از این رکودی که در کارها حاصل شده زودگذر است، ما خیلی به سرعت می توانیم بر آن غلبه کنیم.حتماً حکمتی در این کار بود، و ما همگی باید آن را به فال نیک بگیریم.مسائل شما به خودتان مربوط می شود و من حاضر نیستم به خاطر ان خودم را ناراحت کنم.خوشبختی هر کس در دست خود اوست.زندگی یک ضیافت است.در این جملات میتوانید اختلاف پدر یا مادری را که پیوسته الگوی شخصی بدبین را ارائه می دهد و شخصی که دید مثبت و روشنی نسبت به همان موقعیت دارد و یک الگوی خوب و مثبت اندیش است، مشاهده کنید. اگر دوست دارید فرزندانتان از زندگی لذت ببرند و احساس می کنید هر روز نگرش منفی آنها نسبت به زندگی و پدیده های آن بیشتر می شود، سعی کنید با ژرفنگری در اعمال خود، دیدگاه و برخورد خود را معکوس کنید.این تغییر صرفاً به خاطر خوشبختی فرزندانتان نیست بلکه به نفع شخص خودتان هم می باشد، به خاطر بیاورید واقعاً چه چیزهایی برای لذت بردن از زندگی لازم و ضروری است. بیشتر ما اهمیت بیش از اندازه ای برای یادگیری اصول و قواعد، کسب دانش، موفقیت، پول و پاداشهای بیرونی نظیر داشتن شغل دایمی و توانایی کسب ثروت قایل هستیم، و بیشتر اوقات به این مزایا به منزله مهمترین ارزشهایی که هر فردی می تواند بدست آورد، به عنوان الگو نگاه می کنیم حتی اگر به قیمت از دست دادن کیفیتهای معنوی مهمتری نظیر برخورداری از شادی .و نشاط درونی باشد

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

خطر کردن

خطر کردن را از کودکتان نگیرید

شما با دلسرد کردن بچه ها از خطر کردن ، از نظر روحی ارضا می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.