التهاب پوست در کودک و انواع آن

چون پوست صورت کودکان همیشه در معرض هوای محیط قرار دارد و مخصوصا بعضی از کودکان عادت دارند که به سر و صورت خود دست بزنند و حتی با بینی خود بازی کنند، بنابراین اگر بدن کودک و مخصوصاً سر و صورت او شسته و حمام نشود، میکروبهای مختلف و مخصوصاً میکروبهای بیماریزا در سطح پوست صورت، مجاری بینی و پوست اطراف آن رشد خواهند کرد. در چنین شرایطی خاراندن، خراشیدگی، ضربه ها و زخمهای سطحی پوست سبب میگردد که میکروب بیماریزا وارد پوست شده و شروع به فعالیت و تکثیر نموده و تظاهرات مختلفی را باعث گردند. جوش یا کورکهای کوچک، کورک بزرگ، آماس و تورم، خراشیدگی و زخم صورت، زرد زخم،ماس و تورم پوست، برجستگیهای کوچک زگیلی پوست، زخم و عفونت گوشه لبها، عرقسوز (پیدایش دالاهک بسیار ریز در صورت و گردن)، قرمزی پوست قسمتی از صورت و چانه در نتیجه التهاب پوست در کودک ، پیدایش قرمزی، آماس و بشورات در محل بستن کهنه های کودک، از جمله بیماریهای شایع پوستی در نزد کودکان بشمار می روند.

التهاب پوست در کودک

علل ایجاد التهاب پوست در کودک

در دوران شیرخوارگی کمتر اتفاق می افتد که قسمتی از پوست بدن کودک که کهنه بسته می شود، دچار قرمزی، آماس و بثوراتی نشود. در جهت پیشگیری، کهنه های کودک را باید زود به زود عوض نموده و آنها را خوب شسته و خشک نمود تا التهاب پوست در کودک ایجاد نشود. پاهای کودک را چند ساعت در روز بدون پوشش در معرض هوای آزاد قرار داد و پاهای کودک را بعد از هر نوبت مدفوع کردن، با آب ساده و گرم بدون صابون شست. ضمناً پلاستیک، لاستیک یا شورت لاستیکی را نباید بطور دایم به پاهای کودک بست مگر برای مدت محدودی که کودک به خارج از خانه یا میهمانی برده میشود.رعایت بهداشت فردی، مهمترین عامل پیشگیری از بروز بیماریهای پوستی و التهاب پوست در کودک بوده و درمان آنها غالباً با انجام اقداماتی از قبیل شستن محل زخمها با آب گرم و صابون و یا ماده ضدعفونی کننده و همچنین استفاده از آنتیبیوتیکهای مناسب انجام میگیرد.

التهاب چشمی در کودکان

التهاب پوست در کودک

ورم ملتحمه یا کنژنکتیویت (Conjunctivitis) یعنی آماس و تورم و قرمزی سطح داخلی پلکها (ملتحمه پلکی) و قسمت سفیده کره چشم (ملتحمه چشمی) میباشد. عامل عمده در ورم ملتحمه، عفونتها است لیکن آلرژی و مواد شیمیایی نیز می توانند به بروز آن منجر گردند. میکروبهای مختلفی ممکن است ایجاد ورم ملتحمه نمایند. پیدایش ترشح چرکی زرد متمایل به سبز در چشم و تورم پلکها اختصاص به ورم ملتحمه میکروبی دارد. کودک پس از مدتی خوابیدن مخصوصاً صبح ها بعلت ترشح زیاد در چشم، پلک و مژه هایش بهم چسبیده و اگر گورا ۳۶ خود را باز کند قادر نیست و دردناک می باشد. کودک چشم خود را معمولاً می خاراند و خاراندن سبب می شود که چشم بیشتر ورم کند. ورم ملتحمه ناشی از آلرژی و مواد شیمیایی معمولاً درمانی لازم ندارند و خودبخود بهبود مییابند لیکن در موارد ورم ملتحمه میکروبی، والدین باید چشم مبتلا را زود به زود با آب جوشیده ولرم بشویند تا کودک بتواند چشم خود را بازنماید، سپس وی را نزد پزشک برسانند.

نحوه پیشگیری از التهاب

التهاب پوست در کودک

به گزارش مجله برفانک در زایشگاهها معمولاً بلافاصله پس از تولد نوزاد، جهت پیشگیری از ابتلاء به ورم ملتحمه میکروبی، از محلول نیترات نقره یک درصد در هر دو چشم میچکانند. رعایت بهداشت فردی توسط کودک بویژه شستن دستها با آب گرم و صابون و خودداری از مالش چشمها، در پیشگیری از ابتلاء به این بیماری بسیار مؤثر است. گل مژه و انحراف چشم (لوچی) از دیگر موارد قابل ذکر در بیماریهای چشمی کودکان می باشند. گل مژه عبارتست از تورم و قرمزی کوچکی که در لبه پلک در محل فولیکول مو بوجود میآید. این برجستگی معمولاً دردناک و حساس میباشد. علت گل مژه معمولاً میکروب استافیلوکوک است. کمپرس با آب گرم در غالب موارد باعث بهبود میگردد. در صورت ادامه کسالت، کودک را باید نزد پزشک برد. پزشک معمولا انتی بیوتیک موضعی تجویز مینماید. رعایت بهداشت و شستشوی مرتب صورت کودک از ابتلاء به این بیماری جلوگیری خواهد کرد. انحراف چشم نیز در کودکان شایع بوده، تشخیص و درمان بموقع آن بمنظور حفظ و بازگرداندن قدرت دید طبیعی، بسیار حایز اهمیت است.

برفانک:https://www.barfanak.com

Check Also

بهداشت نوزادان

بهداشت نوزادان و نکات مهم آن

بهداشت نوزادان و شیرخواران پس از زایمان بسیار حائز اهمیت است. استحمام نوزاد قبل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.