افزایش طول عمر و توصیه های غذایی

تعبیرات عنوان شده از دیرباز ذهن بشر را به خود مشغول داشته است. می گویند هر قدر کمربند انسان کوتاهتر باشد طول عمر بیشتر می گردد. البته این مدعا پذیرفتنی نیست زیرا خیلی اشخاص کمر باریک را دیده ایم که عمرشان کوتاه بوده است و خیلی کمر ضخیم ها که عمری فزونتر داشته اند.پیداست اگر شخصی غذا نخورد شکمش کوچک می شود و غذا نخوردن کار خوبی نیست. ما به عنوان بشر، باید از هدایای طبیعت و خوراکی های موجود حداکثر استفاده را از مواهب طبیعی بهره مند گردیم.

بخورید و بخورانید و هم خوب میل بفرمایید ولی هیچ غذایی را از مقدار خوراکش بیشتر نخورید. اگر چنین کردید، علاوه بر آن که سیر می شوید، سالم هم می مانید، مضافاً کسالت های شما خوب می شود، عمر شما دراز می گردد، زیبا و خوش اندام هم می شوید، کمر هم متناسب می شود.

طول عمر

 

غذا را خوب بجوید

غذا را با لذت و با حوصله بخورید، خوب بجوید، خوب جویدن هنر افراد سالم است هر چه اعصاب آرام باشد جویدن بهتر و با حوصله تر صورت می گیرد. کار معده و روده را با خوب جویدن آسانتر کنید «دیاستاز پتیالین» که در مورد نقش آن در مباحث آینده سخن خواهیم گفت در دهان و در خوب جویدن ایفای نقش می کند و درصد بالایی از گوارش غذا را به عهده می گیرد.

غذا باید در دهان مانند آدامس جویده شود، خوب جویدن، مقدار غذا را در هر وعده کاهش می دهد و با همان مقدار کاهش یافته ی خوب جویده، انسان احساس سیری می کند، مزه ها به خوبی احساس می شود، تعادل و تنظیم بدن تحقق می یابد.

 

در خوردن افراط نکنید

از هدایای طبیعت استفاده کنید ولی سهم دیگران را هم بگذارید. مواظب باشید که در خوردن هیچ چیز نباید افراط کرد. طول عمر ، رابطه ی مستقیمی با خوب جویدن دارد. «جویدن خوب» عصاره ی غذا را در اختیار سلول ها و بافت ها می گذارد، طبیعی است که کار معده و روده نیز در هضم غذا آسان تر می شود.

طول عمر

 

مصرف آب زیاد

نقش بعدی در طول عمر زیاد مصرف آب تمیز یا آب معدنی منهای کلر و بالاخره آب میوه است. آب یکی از مواد ترکیب کننده ی مواد آلی است یعنی هر جسم گیاهی یا حیوانی به کمک آن ساخته می شود، آب یکی از احتیاجات عمده ی قوای سازنده ی بدن است.

پیری زودرس و مسمومیت زنان آبستن نتیجه ی کم خوردن میوه های آبدار می باشد این آب که دارای خاصیت حیاتی است و اجازه ی ورود به قسمت های داخلی سلول ها را دارد سموم بدن را گرفته به خارج می برد.

مرحوم «دکتر غیاث الدین جزایری» استاد علوم تغذیه نقل می کند: «می گویند یکی از سلاطین در سفر به پیرمرد دهاتی معمّری (دارای طول عمر زیاد ) که در حدود صد و بیست سال داشت برخورد نموده و از او پرسید شما دهاتی ها که وسایل عیش و نوش به اندازه ی ما ندارید چه می کنید که این همه عمر می کنید و ما با داشتن راحتی و وسایل عیش و نوش نصف شما هم عمر نمی کنیم. پیرمرد دهاتی فکری کرده و گفت هر یک از مادر این روزگار سهم معینی از گوشت و روغن و لذایذ داریم.

طول عمر

شما که وسیله دارید در ظرف چند سال آنها را مصرف می کنید و همین که تمام شد چون دیگر سهمی ندارید می میرید ولی ما چون سهم خود را کم کم می گیریم بیش از شما عمر می کنیم. فرض کنیم برای هر یک از اولاد بشر سه تن چربی رزق و روزی حواله شده باشد. اگر روزی صد گرم آن را مصرف کند سی هزار روز سهم دارد، اگر دویست گرم بخورد پانزده هزار روز اگر سیصد گرم بخورد ده هزار روز و اگر چهارصد گرم بخورد هفت هزار و پانصد روز سهمش تمام می شود. وقتی روزیش تمام شد باید جا را برای دیگران خالی نماید.»

این داستان گرچه از قول یک دهاتی نقل شده است و شوخی به نظر می رسد ولی چندان دور از حقیقت نیست. یک ماشین که از کارخانه بیرون می آید می تواند فلان مقدار راه را بپیماید. اگر این مقدار را در ظرف یکسال شب و روز بپیماید از بین میرود ولی اگر به تدریج از آن استفاده شود مدت ها باقی می ماند. ماشین بدن شما هم همین حال را دارد، کبد شما قدرت تبدیل یک مقدار معین روغن را دارد، وقتی عمل خود را انجام داد از کار می افتد و  طول عمر تمام می شود.

ماشین اگر ۲۴ ساعت کار کند و استراحت نداشته باشد گرم می شود و قسمتی از آن می سوزد و اگر کبد شما هم همه روزه بدون استثناء مقدار زیادی روغن
بگیرد و بخواهد آن را تبدیل کند باید شب و روز بدون استراحت کار کند.

 

سایر قسمت های بدن هم همین حال را دارند. روزی شما منحصر به چربی نیست، فقط برنج و نان نمی باشد. از تمام این خوراکی های موجود در طبیعت شما سهم دارید. مجبور نیستید شکم خود را با یکی از آنها پر کنید. بیش از یک میلیون نوع خوراکی هست از همه می توانید بخورید. چه لزومی دارد که خود را مسموم سازید و به یک غذا اکتفا نمایید. پس برای حفظ صحت و سلامتی و زیاد زیستن و عمر به خوشی گذرانیدن باید سعی کنید مسموم نشوید و همه چیزهای طبیعی را بخورید ولی از مقدار خوراک هیچ چیز تجاوز ننمایید.

طول عمر

 

سعی کنید به هیچ سمی معتاد نشوید حال این سم تریاک باشد یا گوجه فرنگی.

اگر تاکنون اشتباه کرده مثلاً به زیاد خوردن گلابی معتاد شده اید باید بکوشید تا این اعتیاد برطرف شود. اشتباهی را که سال ها کرده اید تکرار ننمایید گفته اند جلو ضرر را از هر کجا بگیرید اول منفعت است. نمی گوییم غذا نخورید، غذا بخورید بلکه می گوییم خوب، کافی و متنوع بخورید، ولی سعی کنید هیچ غذایی را از مقدار خوراکش بیشتر مصرف نکنید. تأکید می کنیم غذا بخورید نه سم، می گوییم کیفیت غذا را فدای کمیت آن نکنید تا طول عمر بیشتری پیدا کنید.

Check Also

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.