آشنایی با کشورهای قاره آمریکا بخش اول

آمریکا یکی از قاره های کره زمین است که از سه بخش آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و آمریکای جنوبی تشکیل شده است. تقریبا 14 درصد از جمعیت کره زمین در این قاره زندگی می کنند ( 900 میلیون نفر ). این قاره به وسیله یک خشکی باریک به اسم آلاسکا به قاره آسیا متصل می شود. بومی های این قاره را سرخپوستان تشکیل می دادند اما بعد از این که این ناحیه توسط اروپایی ها کشف شد، بسیاری به آن مهاجرت کردند و در آن سکونت کردند. به همین دلیل است که در حال حاضر 90 درصد مردم این قاره به زبان های انگلیسی، اسپانیولی، فرانسوی و پرتقالی صحبت می کنند. ما در این مقاله شما را با کشورهای قاره آمریکا بیشتر آشنا می کنیم.

کشورهای قاره آمریکا

کشورهای قاره آمریکا

ایالات متحده آمریکا

مهم ترین کشور این قاره و حتی دنیا، ایالات متحده آمریکا می باشد که از 50 ایالت مختلف تشکیل شده است. این کشور دارای 25 درصد اقتصاد دنیا است و از همین رو مهم ترین ابر قدرت در دنیا محسوب می شود. سرشماری ها نشان می دهد که این کشور جمعیتی 309 میلیون نفری دارد. زبان رسمی ایالات متحده آمریکا انگلیسی است و پایتخت آن واشینگتن دی سی می باشد. ایالات متحده آمریکا چهارمین کشور وسیع دنیا و سومین کشور پرجمعیت دنیا می باشد. تقریبا بیش از 70 درصد شرکت های هایتک در این کشور واقع شده اند.

مکزیک

مکزیک یکی دیگر از کشورهای قاره آمریکا است که در قسمت شمالی این قاره واقع شده است. مکزیک یک کشور فدرالی است که پایتخت آن مکزیکوسیتی می باشد. دین رسمی در آن مسیحیت است و مردمش به زبان اسپانیولی صحبت می کنند. سرشماری هایی که در سال 2010 انجام شده نشان می دهد که این کشور جمعیتی 123 میلیون نفری دارد. این بدان معنی است که مکزیک به عنوان سومین کشور پرجمعیت در قاره آمریکا شناخته می شود. از این کشور همچنین به عنوان قدیمی ترین تمدن در آمریکا یاد می شود. آزتک ها اولین قوم پیشرفته ای بودند که بیش از 40 هزار سال پیش در این کشور زندگی می کردند.

برزیل

کشورهای قاره آمریکا

برزیل بزرگترین و پرجمعیت ترین کشور در آمریکای جنوبی است که زبان رسمی آن پرتقالی می شود. این کشور برای سال ها یکی از مهم ترین مستعمره های کشور پرتقال بوده است. بر اساس سرشماری های انجام شده جمعیت این کشور را 205 میلیون نفر تخمین زده اند. کشور بعد از ایالات متحده آمریکا به عنوان دومین اقتصاد برتر این قاره شناخته می شود که این موضوع به دلیل منابع طبیعی سرشاری است که در این قاره وجود دارد که از میان بارزترین آنها می توان به جنگل های آمازون اشاره کرد. پایتخت این کشور برزیلیا است و دین رسمی آن مسیحی کاتولیک می باشد.

کانادا

کانادا شمالی ترین کشور آمریکا است که بالای ایالات متحده واقع شده است. این کشور دارای 10 استان و 3 قلمرو می باشد. در این کشور دو زبان انگلیسی و فرانسوی رسمی هستند و پایتخت آن نیز اتاوا می باشد. سرشماری هایی که در سال 2010 انجام شده نشان می دهد که این کشور جمعیت بالغ بر 35 میلیون نفر دارد. کانادا مرفه ترین کشور در قاره آمریکا است به طوری که تنها 2 درصد از مردم آن زیر خط فقر قرار دارند. کانادا یک کشور پارلمانی و مشروطه است که ملکه بریتانیا، ملکه آن نیز محسوب می شود.

پرو

پرو یکی از کشور های آمریکای جنوبی است که پایتخت آن لیما می باشد. سرشماری ها نشان می دهد که این کشور جمعیتی 29 میلیون نفری دارد. پرو یکی از قدیمی ترین کشور های آمریکا است به طوری که از آن به عنوان مهد حکومت اینکاها یاد می شود. بیش از 80 درصد جمعیت این کشور را بومی ها تشکیل داده اند که به زبان اسپانیولی صحبت می کنند.

منبع: www.barfanak.com

Check Also

آشنایی با جاذبه‌های کشور مارتینیک

مارتینیک یکی از  مستعمره های کشور فرانسه است که در قاره آمریکا و در حوزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.