واکسیناسیون کودک در برابر بیماری ها

امروزه واکسیناسیون کودک در برابر بیماری هایی مانند اوریون انجام میشود.اوریون بیماری ویروسی است که در آن غدد بناگوش متورم و بزرگ میگردد. انتقال بیماری اغلب از راه قطرات آلوده و تماس مستقیم با بیمار است که پس از دروه کمونی حدود ۱۶-۱۸ روز، علایم بیماری در فرد ظاهر میگردد. ابتدا کودک از درد ناحیه گوش شکایت میکند که این درد با جویدن بدتر میشود. پس از ۲۴ ساعت تورم و آماس در جلوی گوش کودک ظاهر می شود سپس این تورم بطرف جلو و پایین انتشار مییابد. تورم غده ممکن است در یک زمان در دو طرف یا ابتدا در یک طرف و پس از یکی دو روز در طرف دیگر صورت ظاهر شود. تورم و آماس معمولاً در خلال چند ساعت بوجود میآید و در خلال روز به حداکثر خود می رسد. بتدریج در خلال ۳ تا ۷ روز از بین میرود. تورم و آماس غده معمولاً سبب میشود که لاله گوش بطرف بالا و خارج کشیده شود.

واکسیناسیون کودک

واکسیناسیون کودک و درمان اوریون

در زمانیکه غده بنا گوش متورم است کودک احساس درد در ناحیه گوش خود می کند و اگر این کودک مواد غذایی ترش یا آب میوه ترش بخورد، درد شدیدی در محل تورم حس خواهد کرد. در هنگام تورم غده ممکن است کودک تب نداشته باشد یا تب او خفیف باشد و بطور نادر ممکن است تب کودک بالا و شدید باشد. در این بیماری علاوه بر غدد بنا گوش، ممکن است غدد بزاقی دیگر نیز متورم گردند. تا زمانیکه تورم و آماس غده وجود دارد باید کودک مبتلا به اوریون با کودکان دیگر تماس پیدا نکند و او را به مدرسه نفرستاد. اگرچه اوریون غالباً در کودکان خفیف و ملایم است، لیکن در برخی مواقع، به ویژه در بالغین، عوارضی در بیضه ها ایجاد می نماید. تورم پرده های مغز و نخاع نیز ممکن است دیده شود. درمان اختصاصی برای این بیماری وجود ندارد. با این حال استراحت و رژیم غذایی سبک و نیمه جامد میتوانند مفید واقع گردند. برای پیشگیری از ابتلاء به اوریون واکسیناسیون کودک انجام میشود.

سرخجه و علایم آن

واکسیناسیون کودک

به گزارش مجله برفانک یکی از بیماریهای ویروسی شایع در بین کودکان می باشد که اکثراً در سنین ۵ تا ۱۴ سالگی دیده می شود. در این بیماری کودک ابتدا مختصری تب می کند و آبریزش مختصری از بینی خواهد داشت، سپس دانه هایی در بدن او ظاهر می شود. مشخصات بیماری سرخ جه اینست که ۲۴ ساعت قبل از پیدایش دانه ها غدد لنفاوی پشت گوش و گردن کودک بزرگ و متورم میگردد. دانه های بیماری سرخجه معمولاً ریزه صورتی رنگ و مختصری برجسته است و ابتدا از صورت شروع می شود و در خلال ۲۴ ساعت به تمام بدن منتشر میگردد. غیر از دانه ها ممکن است بعضی از قسمتهای بدن قرمز رنگ شود. همچنین بعضی از کودکان در دوران بیماری دچار درد و تورم مفصل مخصوصاً مفصل زانو میگردند. بیماری سرخجه ممکن است علایم ذکر شده در بالا را نداشته و یا علایم آنقدر خفیف باشد که پزشک و مادر نتوانند تشخیص دهند. حداقل زمانی که باید کودک مبتلا به سرخجه را از دیگران جدا کرد، ۵ روز تمام بعد از پیدایش دانه ها میباشد.

پیشگیری از سرخجه

واکسیناسیون کودک

کودکی که مبتلا به سرخجه میشود معمولاً شکایت زیادی نداشته و احتیاج به بستری شدن هم ندارد. بهتر است کودک در خانه بماند و در صورتیکه تب دارد میتوان به او آسپیرین داد. دادن آنتی بیوتیک لزومی ندارد، زیرا علت بیماری سرخجه ویروس است و آنتیبیوتیکها اثر چندانی روی ویروسها ندارند. این بیماری از این نظر اهمیت دارد که اگر خانم بارداری در سه ماه اول بارداری خود مبتلا به سرخجه گردد، ویروس بیماری بر روی جنین اثر نموده و سبب ناهنجاریهایی از قبیل کوری، کری، بیماریهای قلبی و مغزی در آن میگردد. به منظور پیشگیری از بروز هر گونه ناهنجاری در جنین، امروزه از واکسن سرخجه در خانمهایی که قبل از بارداری به این بیماری مبتلا نگردیده اند، استفاده میشود.

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

بهداشت نوزادان

بهداشت نوزادان و نکات مهم آن

بهداشت نوزادان و شیرخواران پس از زایمان بسیار حائز اهمیت است. استحمام نوزاد قبل از …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.