ناراحتی ها را برای خود نگه ندارید

بارها و بارها داستانهایی از افرادی که تمام زندگیشان در اثر رفتار یک معلم بیرحم و یا پدر و مادر سختگیر و نادان. به کلی تباه شده است شنیده ایم. داستانهایی از افرادی که فقط یک تحقیر تمام زندگیشان را دگرگون و واژگون ساخته است. داستانهایی از افرادی که به دلیل ندیدن محبت نمیتوانند نسبت به کسی احساس محبت داشته باشند.ولى یک نکته را باید همیشه به خاطر داشت و آن اینکه این خود ما هستیم که پس از برخورد با حادثهٔ ناگوار، درد و ناراحتی را ایجاد کرده و به دنبال میکشیم و یا به عبارت دیگر اجازه میدهیم درد و ناراحتی تعقیبمان کنند و زندگیمان را تحت نفوذ درآورند کیفیت برداشت ما میزان ناراحتی و نفوذ درد بستگی بدین دارد که چگونه به حادثه نگاه می کنیم، چگونه آن را تفسیر کرده و تا چه حد پذیرای درد و غم می شویم.

ناراحتی

کنار آمدن با ناراحتی های دوران کودکی 

نگاه داشتن ناراحتی ها در زمان بچگی امری است بسیار متداول،همهٔ ما حالات و احساساتی در کودکی داشته ایم که نتوانسته ایم آنها را بیان کنیم. بعضی از ما بعدها این دردها را به زبان آورده و حل کرده ایم ولی بعضی دیگر را فراموش کرده و یا فرصتی برای بیان نیافته ایم و به هر حال آنها را به دنبال کشیده ایم. وظیفه مشاور روانی کمک کردن به ما برای به خاطر آوردن، بازگو کردن و بیرون ریختن این احساسات دردناک است. حتی خودمان هم بدون کمک مشاور می توانیم این کار را انجام دهیم. اگر رفتار ناہنجاری  داریم و اگر در با مواردی زیادتر از حد مع مول عکس العمل نشان می دهیم باید سعی کنیم به خاطر بیاوریم منبع این رفتار چه بوده است؟ باید از خود بپرسیم این رفتار چه چیز را به خاطر ما می آورد؟ حتی نتوانیم به خاطر بیاوریم باز هم دانستن ریشه می گیرد می تواند در ما مؤثر بوده و موجب تغییرمان شود. اگر بخواهیم در حال زندگی کنیم و مسئولیت زندگی خود را به درک کنیم و تشخیص دهیم گذشته ای داریم که سپری شده، باید این گذشته را کنار بگذاریم و چون غریبه ای به آن نگاه کنیم، آن وقت قادر خواهیم بود که تسلیم احساسات قدیمی و کهنه نشده و زندگی کاملی را در زمان حال بگذرانیم.مهم است به خودمان بگوییم، حق انتخاب داریم. یا می توانیم زندگی امروزمان را در زیر بار سنگین احساسات دردناک گذشته تباه سازیم و یا در زمان حال و فارغ از تأثیر احساسات گذشته زندگی کنیم.

گذشته را عوض کنیم

ناراحتی

به گزارش مجله برفانک خیال و تصورات ما می تواند قدرتمندترین ابزار برای کمک به ما باشد. بدین ترتیب که ما میتوانیم سالهای کودکی را به هر صورتی که آرزو و میل داشته باشیم تجسم کنیم و برای خود گذشته ای بسیار زیبا ترسیم نماییم. معمولا بیشتر ما خاطرات بد و آزاردهنده را به یاد می آوریم و خوشیها و شادیهای کودکی را فراموش می کنیم ولی برای برعکس کردن و جبران کردن این مسئله هیچ وقت دیر نیست. باید آگاهانه و مصرانه خاطرات خوش کودکی را به ضمیر روشن ذهنمان برگردانیم و روزهای شاد بچگی را دوباره جلو چشممان مجسم کنیم و این تجسم را بارها و بارها تکرار کنیم. باید این تجسم را در ضمیرمان بطور برجسته حک کنیم. مسلماً در زندگی هر کودکی روزها و خاطرات شادی نیز وجود دارد، حتی اگر نتوانیم این خاطرات زیبا را به یاد بیاوریم باید چنین خاطراتی را بسازیم. خودمان را در عالم بچگی تصور کنیم، بچه ای شاد و خوشبخت، به جای به یاد آوردن روزهای سخت مدرسه، معلم سختگیر و عبوسی که دایماً ما را تحقیر و سرزنش می کرد، همکلاسیهای شروری که ما را با زور و قلدری به اطاعت خود درمیآوردند، باید تصور کنیم که شاگرد ممتاز و عزیز دردانه معلم بوده ایم.

گذشته را آنچه دوست دارید بسازید

ناراحتی

تجسم کنیم که همه همکلاسیها برای دوستی با ما با یکدیگر رقابت می کردند.به جای اینکه به یاد بیاوریم پدر و مادرمان، خواهرها و برادرهای دیگر را بیشتر از ما دوست داشتند باید تجسم کنیم که عزیزترین اولاد پدر و مادرمان بوده ایم. باید آنچنان این تصور را در خود تقویت کنیم که براستی باورمان شود. میتوانیم داستان زندگی خودمان را بنویسیم ولی به صورتی که دلمان میخواهد: داستانی زیبا و لذت بخش، میتوانیم آگاهانه آنچه را که در گذشته نداشته و در آرزویش بوده ایم امروز برای خودمان تصور کنیم. محبت، توجه، تغذیهٔ خوب، همبازیها و دوستهای فراوان، اسباب بازیهای دلخواه، احترام و تحسین دیگران و خلاصه آنچه را که در کودکی طالبش بوده ایم و دریافت نداشته ایم. این تصورات شیرین میتوانند نقش ضمیر ما شده و ما را از گذشته راضی و خشنود سازند. در کلام آخر ما باید چاله ها و شکافهای زندگی خود را پر کرده و با کشیدن طرحی زیبا از گذشته احساسات منفی راخلع سلاح سازیم.

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

عکسهای تزیین شله زرد

30 مورد از عکسهای تزیین شله زرد جهت ایده

شله زرد یکی از دسرهای خوشمزه است که در مراسم مذهبی، نذری های مختلف و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.