خانه » سلامت » ترک اعتیاد » مسمومیت با الکل و نشانه های آن

مسمومیت با الکل و نشانه های آن

اتانل حاصل از تأثیر آنزیم های (مواد شیمیایی خاص) موجود در مخمرهای مواد گیاهی حاوی قند است. به دلیل مرگ مخمرها، نمی توان با تخمیر مستقیم به غلظتهای بیش از ۱۵-۲۰ درصد دست یافت، ولی از طریق تقطیر ماحصل تخمیر می توان به غلظتهای ۴۰-۶۰ درصد هم رسید.۹۰ درصد الکل مصرفی را کبد تصفیه و سپس دفع می کند. بنابراین، مصرف طولانی مدت الکل آثار تخریبی روی کبد دارد و منجر به مسمومیت با الکل می شود. بهترین راه سنجش الکل موجود در بدن سنجش میزان آن در خون است.

مسمومیت با الکل

سنجش مصرف الکل و مسمومیت با الکل

غلظت الکل در خون و ادرار، اغلب به صورت میلی گرم در ۱۰۰ میلی لیتر بیان می شود. الکل موجود در تنفس با وجود اختلاف غلظت تا ۲۰ با الکل خون در تعادل است. نسبت غلظت الکل خون به تنفس تابعی از دمای محیط است و با دیگر عوامل مانند عمق تنفس و غلظت الکل اندکی تغییر می یابد. پس در کشورهایی که برای شناسایی رانندگان الکلی از میزان غلظت الکل تنفسی استفاده می شود، از روی الکل هوای باز دمی مقدار الکل خون را دقیقاً مشخص نمی کنند، بلکه اگر غلظت الکل در تنفس از حد مشخصی بالاتر رفت، شخص را مجرم می شمارند. اثر الکل بر سیستم عصبی اثری مهاری است. آثار تحریکی ناشی از الکل به دلیل کاهش آثار بازدارنده قشر مغزی است. الکل در غلظتهای پایین روی مراکز بالاتر مغز و در غلظتهای بالاتر روی مراکز پایین تر مغز تأثیر میگذارد که در این صورت خطر توقف فعالیت مراکز کنترل کننده قلب و تنفسی در ساقهٔ مغز و سرانجام وقوع مرگ وجود خواهد داشت.

مسمومیت با الکل در افراد مختلف

مسمومیت با الکل

افراد در غلظتهای خونی گوناگون رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند، حتی یک فرد در حالتهای مختلف واکنشهای متفاوتی بروز می دهد. به همین دلیل ارائهٔ جدولی دقیق برای مشخص کردن رفتار افراد در غلظتهای خاص غیر ممکن است. بررسیها نشان می دهد افرادی که مقدار زیادی الکل را به صورت عادت مصرف می کنند نسبت به کسانی که گاهی الکل ، زیادی الکل را به صورت عادت مصرف می کنند نسبت به کسانی که گاهی الکل مصرف می کنند در غلظتهای خونی بالاتر، هشیارترند. به هر حال، موارد ذیل راهنمای کلی در زمینهٔ ایجاد علایم ناشی از مصرف الکل است: ۵۰-۳۰ میلی گرم درصد: اختلال در رانندگی و مهارتهای مشابه، ۵۰ – ۱۰۰ میلی گرم درصد: کاهش کنترل، پرحرفی، خنده، اختلالهای خفیف ۲۰۰-۱۵۰ میلی گرم درصد: مستی واضح، تهوع، عدم تعادل، ۳۰۰-۲۰۰ میلی گرم درصد: استفراغ، منگی، احتمالا کما، ۳۵۰-۳۰۰ میلی گرم درصد: خطر بلع مواد مستفرغه و ورود آنها به مجاری تنفسی، منگی یا کما، بالای ۳۵۰ میلی گرم درصد: خطر پیشرونده مرگ در اثر فلج تنفسی.

حوادث ناشی از مسمومیت با الکل

مسمومیت با الکل

به گزارش مجله برفانک تمامی انواع سوانح و حوادث جاده ای در افراد مست بیشتر رخ می دهند. احتمال سقوط از ارتفاع و افتادن در میان جاده و تصادف با سایر اتومبیلها مطرح است. رفتارهای تهاجمی به دنبال مصرف الکل، عواقب آسیب زا و کشنده ای به همراه دارد. خوابیدن اشخاص مست با سیگار روشن باعث آتش سوزی، سوختگی شدید یا مرگ ناشی از سوختگی و مسمومیت با گاز منواکسیدکربن می شود. غرق شدگی و ورود مواد بلع شده و مستفرغه به مجاری تنفسی در افراد مست بیشتر ملاحظه می شود. فلجهای عضلانی در مصرف الکل با غلظت بالا کشنده است. مصرف طولانی مدت و با میزان بالای الکل باعث تخریب پیشرونده سلولهای کبدی می شود. مصرف الکل باعث آثار سوء بر عضلات قلبی میگردد. جذب الکل بیشتر در معده، اثنی عشر و قسمت اول روده باریک صورت میپذیرد. افرادی که با الکل مسموم شده اند پوستی خشک دارند که سرد است یا با عرق همراه است. نبض این افراد پر و ضربه زننده است. گاه بوی تنفس آنها تنها نشانه مصرف الکل است. به هر حال، سنجش دقیق با اندازه گیری میزان الکل خون امکان پذیر خواهد بود.

منبع:https://www.barfanak.com

0/5 ( 0 نظر )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.