ضربان نبض فقط تپش قلب را نشان نمیدهد

ضربان نبض موجی است که از قلب شروع می شود. هر بار که قلب تپش می کند، نبض در سرتاسر سیستم سرخرگی به حرکت درمی آید. نبض عبارتست از تغییر در حالت سرخرگی در انتهای هر ضربان قلبی یعنی در نقطه ای که وجود تغییرات را احساس می کنید در اکثر افراد، زمانی می توان نبض را احساس کرد که یک سرخرگ بزرگ، نزدیک سطح پوست و در ناحیه گیجگاه، گلو، مچ، داخل ران و قسمت فوقانی پا قرار گیرد اگر یکی از دستها را بر روی قلب قرار دهید و سپس ضربان آن دست را با استفاده از دست دیگر، احساس کنید به تأخیر کوتاهی در میان دو ضربان پی خواهید برد قبل از اینکه ضربان مچ دست خود را احساس کنید، ضربان قلب شما به اتمام رسیده است. این مسئله به این علت است که تغییر در شریان مانند تغییر در شلنگی است که فردی با اتومبیل خود از روی آن عبور کند شما می توانید به طریق زیر تأثیر فوق را دو برابر کنید.

ضربان نبض

ضربان نبض خود را احساس کنید

شلنگ را در یک دست و نزدیک سر لوله آب بگیرید و آب را در درون آن به جریان اندازید و سپس در نزدیکی شیر آب بر روی شلنگ آب بکوبید. یک لحظه طول میکشد تا بتوانید ضربان شلنگ را احساس کنید. اگر بسرعت بر روی شلنگ فشار وارد آورید و سپس در حالت ارام قرار بکیرید و هر ثانیه یکبار به تکرار این عمل بپردازید، ملاحظه می کنید دستی که سر لوله اب را نگاه داشته است، بخوبی این لگدها را احساس خواهد کرد. اما در این میان تأخیر زمانی بوجود می آید که به طول شلنگ ارتباط دارد. اگر ۵ بار به شلنگ لگد بزنید، ۵ تغییر را احساس خواهید کرد. البته این عمل شما نمی تواند هیچ تغییری در جریان آب ایجاد کند. البته فشار آب کمی کاهش مییابد اما مجموع جریان آب، همیشگی و ثابت باقی خواهد ماند سرعتی که در طی آن این ضربانها بوقوع می پیوندد به شما نمیگویند که چقدر آب در شلنگ جریان دارد و بعلاوه نمی تواند اطلاعاتی در مورد فشار آب موجود در شلنگ در اختیار شما قرار دهد. همین طور زمانی که نبض خود را حس میکنید و به تفسیر و تعبیر آن می پردازید، در حقیقت مقدار خونی را که از قلب خارج شده و به بدن سرازیر شده است، تعبیر نمی کنید و بعلاوه هیچ تعبیری نیز در مورد فشار خون بعمل نمی اورید.

ضربان نبض راهنمای چیست؟

ضربان نبض

به گزارش مجله برفانک نبض، چیزی کمتر و یا بیشتر از یک شاخص صحیح در مورد اینکه قلب شما چند بار می تواند در مقابل ستون خونی موجود در عروق خونی تپش کند، نیست. اما واقعاً نبض چه راهنمای شگفت انگیزی است. ضربان نبض می تواند شما را از هرگونه تغییر و تحولی که در بدنتان رخ می دهد، آگاه کند و به شما میگوید که آیا درجه حرارتتان افزایش و یا کاهش یافته است. به شما میگوید که عضلات بدنتان تا چه حد درگیر کار هستند و به انجام کارها می پردازند حتی ضربان نبض بیانگر حالات عاطفی و رفتاری شماست. نبض بار تمام آنچه را گفته شد، به دوش میکشد، سپس با یک علامت انفرادی ظاهر می شود و بدین وسیله شما را از وضعیت عمومی خودآگاه می کند. اندازه گیری نبض، بسیار آسان است و بعنوان یکی از مهمترین علامتهای تندرستی فشار یا بیماری بشمار می رود.نه تنها نسبت به عنوان یکی از علائم راهنمای قابل اعتماد بشمار می رود بلکه شمارش آن نیز بسیار آسان است.

نحوه شمارش ضربان نبض

ضربان نبض

شما پس از اجرای تمرینات سبک، حتماً به اندازه گیری نبض پرداخته و آن را فراموش نخواهید کرد.از اجرای تمرینات معتدل و متوسط نیز دیگر لازم نیست که در صدد جستجوی نبض برآئید. اگر در گوشه ای، ساکت بنشینید می توانید ضربان آن را احساس کنید. شما می توانید با قرار دادن دست بر روی قلب، لمس مچ دست یا با ساکت نشستن در یک گوشه و گوش دادن به صدای ضربان نبض به وجود آن پی ببرید همجنین می توانید با لمسی شریان (کاروتید Carotid) که در کنار گردن است، موفق به شمارش نبض شوید. اگر برای پی بردن به نبض از این روش استفاده می کنید، هرگز تلاش نکنید که هر دو سرخرگ موجود در لبه های گردن را همزمان با هم لمس کنید زیرا این مسیر، تنها مسیر خون رسانی به مغز است. حال اگر هر دو لبه را همزمان با هم فشار دهید، جریان خون را کم و یا بطور کامل قطع برخی از افراد می توانند نبض خویش را در سرخرکهای (تمپورال Temporal) که نزدیک گوش واقع شده است، لمس کنند. اگر برای گرفتن نبض فرد دیگری از انگشت خود استفاده می کنید، ممکن است که نبض خود را احساسں کردہ و از وجود نبضں فرد دیگر غافل بمانید.سرعت ضربات نبض در تمام مدت روز متغیر است. این مقدار پس از ۹ ساعت خواب به حداقل خود می رسد و در هنگام برخاستن از خواب در حدود ۱۰الی ۵ ضربه در دقیقه افزایش خواهد یافت.در طی روز، سرعت ضربان نبض در حالت استراحت، افزایش می یابد و شاید در موقع خواب در هر دقیقه ۱۰ الی ۱۵ ضربه بر سرعت آن در هنگام برخاستن از خواب صبحگاهی افزوده شود

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.