زایمان و روند طبیعی آن چگونه است؟

زمانی که زن و شوهری تصمیم به داشتن فرزندی گرفتند و خانمی مادر شد و مادر از چگونگی تشکیل جنین و رشد آن، بهداشت، تغذیه، ورزش و تمرین در دوران حاملگی اطلاعاتی بدست آورد و عمل کرد، نوبت آن می رسد که با چگونگی و سیر مراحل زایمان و تولد نوزاد آشنا گردد و خود را از نظر جسمی و روانی برای انجام مراحل زایمان آماده سازد. امروزه دیگر نباید خانمی حامله شود و کودکی بدنیا آورد و از چگونگی زایمان اطلاعاتی نداشته باشد. آشنایی مادر به مراحل زایمان موجب خود یاری مادر می گردد. مادری که میداند چه میشود مسلماً با پزشک خود همکاری می کند و زایمان وی ساده تر انجام می گیرد. اگر پدر هم با چگونگی و سیر تولد آشنا شود، می تواند مادر را از نظر جسمی و روحی تقویت کند.

زایمان

تعریف زایمان

فرایندی است که در طی آن فرآورده های آبستنی پس از هفته ۲۸ آبستنی از رحم و مهبل خارجج می شوند. تعاریف خاصی که برای درک تولد و خروج جنین لازم است، براساس مدت زمان بارداری استوار می باشد. بارداری ها از نخستین روز آخرین دوره قاعدگی طبیعی تاریخ گذاری و محاسبه می شوند، اگر چه باروری هنوز مدتی طول میکشد تا اتفاق بیفتد. سقط جنین (Abortion) به خروج محصول بارداری قبل از پایان هفته بیستم گفته می شود. پایان بارداری در فاصله بین آغاز هفته ۲۱ و پایان هفته ۲۷ را زایمان نارس (Immature Labor) گویند. زایمانهای بین آغاز هفته ۲۸ و پایان هفته ۳۶، زایمان زودرس (Premature Labor) گویند.زایمانهای انجام شده در موعد مقرر (At Term) بین آغاز هفته ۳۷ و پایان هفته ۴۲ اتفاق می افتد. تولد بعد از موعد (Post-Term Birth) به تولدهایی گفته می شود که پس از هفته ۴۲ بارداری اتفاق می افتد.

عوامل مؤثر در پیشرفت زایمان

زایمان

به گزارش مجله برفانک در هر زایمانی سه عامل اصلی: نیرو، معبر و عابر دخالت دارند. منظور از نیرو، نیروهایی است که در بیرون راندن جنین و جفت موثرند از قبیل انقباض های غیر ارادی ماهیچه های زهدان، انقباضهای ارادی ماهیچه های شکم و پرده دیافراگم و انقباض های ماهیچه های بالا برنده مقعد. منظور از معبر، مسیرهایی است که جنین و جفت بایستی از آن عبور کنند و مراد از عابر، جنین و جفت و پرده های آن می باشد. لگن خاصره بعنوان مجرای استخوانی که جنین در فرآیند زایمان از آن گذر می کند، از نظر مسایل زایمانی دارای اهمیت زیادی است. لگن به مجموعه استخوان هایی که دستگاه تناسلی را احاطه می کنند اطلاق می شود. لگن از یک طراف به ستون فقرات و از طرف دیگر به استخوان ران متصل می شود. در حالت طبیعی رحم، تخمدان ها و لوله ها در داخل حفره لگن قرار دارند ولی در موقع آبستنی، رحم از لگن خارج شده و در داخل شکم قرار می گیرد.

مکانیسم بدن زنان چگونه است؟

زایمان

مکانیسم ها اصولاً شامل یکسری روندهای تطابق جنین با مسیرهای استخوانی است که جنین بایستی از داخل آن عبور کند. در نتیجه، اندازه و شکل لگن از نظر متخصصین زایمان نهایت اهمیت را دارد. لگن طبیعی زن چنان ساخته شده است که مجرای مناسبی برای عبور جنین می باشد. بهمین جهت با لگن مرد تفاوت هایی دارد. مثلاً تنگه ورودی یا مدخل لگن زن بیضی شکل و تنگه ورودی لگن مرد شبیه قلب است. گودی لگن زن کمتر از مرد بوده و جادارتر است. همچنین لگن زن در مقایسه با لگن مرد کمتر حالت قیفی دارد و تنگه خروجی آن نیز وسیعتر است. هرگاه اندازه و شکل لگن طبیعی باشد، جنینی که اندازه عادی دارد، بی اشکال از آن میگذرد، در حالیکه اگر اندازه و شکل لگن غیر طبیعی بوده و یا جنین بزرگتر از معمول باشد، دشواریهایی در فرآیند زایمان پیش آمده و چه بسا زایمان مهبلی را ناممکن می نماید.

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

کم خونی بارداری

کم خونی بارداری انواع و درمان آن

کم خونی بارداری فقرآهن، کمخونی ناشی از کمبود اسیدفولیک، اختلالات هموگلوبینی از جمله کمخونی داسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.