تایید طلبی و نحوه مدیریت آن در کودک

می توان بچه ها را از خردسالی طوری تربیت نمود که نیازی به تایید طلبی احساس نکنند. وقتی بچه ها گله می کنند که دیگری لقب بدی به آنها داده است به جای آنکه توهین کننده را تنبیه کنید در جواب آنها بگوید حتی اگر او عقیده دارد آدم احمقی هستی، آیا خودت عقیده داری که واقعاً آدم احمقی هستی. از همان اوان کودکی به بچه های خود بیاموزید که اگر کسی لقبی به آنها بدهد یا آنها را احمق تصور کند، فقط هنگامی این لقب معنی و مفهوم پیدا می کند که بچه آن را درونی سازد.

تایید طلبی

تایید طلبی و عیب جویی دیگران

به بچه های خود بیاموزید که عیب جویی و زخم زبان دیگران را نادیده بگیرند چون این کار نه تنها به آنها کمک می کند که نیاز عصبی تایید طلبی را از خود دور سازند، بلکه سبب می شود در آینده هم نسبت به حرفهای طعنه آمیز اطرافیان کمتر واکنش نشان دهند. یادتان نرود مردم کسانی را مورد طعن و مسخره قرار می دهند که زود عصبانی و ناراحت می شوند. اگر سرزنش دیگران به هیچ شمرده شود، اثر آن به خودی خود از بین می رود و چرا این طور نباشد؟ چه کسی حاضر است از فردی که کوچکترین اهمیتی به طعنه و مسخره نمی دهد عیب جویی و سرزنش کند؟ ناگفته نماند که در تایید طلبی رمز و معمایی نهفته است. هرچه شما بیشتر در پی تایید طلبی باشید، کمتر آن را به دست خواهید آورد، چون هیچ کس دوست ندارد دور و بر شخص مهر طلب بگردد. این واقعیت در مورد عشق، موفقیت و پول هم صدق می کند. شما هر خواسته ای را در زندگی زیادی دنبال کنید از شما می گریزد مگر آنکه دست از تعقیب بردارید و سرگرم برنامه های زندگی خود شوید، و آن وقت می بینید چطور عشق، تأیید دیگران، پول و موفقیت به دنبال شما می آید.

تایید طلبی

کودک را از تایید شدن اشباع کنید

اگر خواستار تأیید دیگران هستید باید دست از تعقیب بردارید و خودتان را در شخصیتی مجسم کنید که عن قریب تأیید شده است. بچه هایی که از عشق و محبت بی پایان و بدون شایبهٔ پدر و مادر برخوردارند، خردسالانی که عشقی بدون شرط دریافت می نمایند. و هر وقت گریه می کنند، کسی هست که آنها را زمین بردارد، تکانشان دهد و نوازششان کند، وقتی بزرگ می شوند، به میزان قابل توجهی از نیاز به تأیید و مهر طلبی، آزاد و فارغند. چنین به نظر می رسد که این نو نهالان، در خردسالی آنقدر سرشار و لیزیز از تأیید و تشویق بوده اند، که در بزرگی نیازی به آن احساس نمی کنند. هرچقدر بچه ها را در کودکی بیشتر تأیید و ترغیب کنید، در بزرگی کمتر آن را طلب می کنند.

تایید طلبی

تسلط بر دنیای درون

به گزارش مجله برفانک وقتی بچه ها دوران بلوغ را سپری می کنند، با مخالفتهای زیادی از جانب اطرافیان مواجه می شوند. لحظاتی فرا می رسد که واقعاً مشکل است اگر پدر و مادری نخواهند بپذیرند که علت ناراحتی موقت فرزندشان مخالفتی است که از جانب دیگران با آنها شده است. هوشیار باشید که به فشارها تسلیم نشوید! همیشه در قلبتان نسبت به نارحتی و رنجی که فرزندتان متحمل می شود دلسوز باشید، ولی هرگز حتی برای یک لحظه هم اجازه ندهید بچه احساس و باور کند که ریشه ناراحتی و آشوب درونی او در جایی جز خود او قابل جستجو است. با ابراز همدردی و درک همدلانه، به بچهٔ خود نشان دهید که پدر یا مادری متوجه، علاقه مند و مسئول می باشید، ولی تسلیم عقیدهٔ فرزند شدن و آشنایان، معلمین، روسا، همسایه ها دوستان صمیمی، و سایرین را به عنوان مقصر قلمداد کردن سبب می شود بچه هرگز یاد نگیرد بر دنیای درون که افکار و احساساتش از آن تراوش می کند، حاکم و مسلط گردد.

منبع:https://www.barfanak.com

Check Also

شکست

شکست لازمه موفقیت فرزندتان است

دنبال کردن مظاهر بیرونی موفقیت و ترس از شکست سبب گردیده نسل جوان امروز بیش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.