هر آنچه باید در رابطه با فشار خون طبیعی بدانید

فشار خون طبیعی برای زندگی حیاتی است. بدون فشاری که نیروی خون ما را در برابر سیستم گردش خون جریان می‌دهد هیچگونه اکسیژن یا مواد مغذی از طریق شریان به بافت‌ها و ارگان‌ها ارسال نمی‌شود. با این حال، فشار خون بالا و یا پایین می‌تواند خطرناک باشد. در این مقاله قصد داریم فشار خون طبیعی را مورد بررسی قرار دهیم.

فشار خون طبیعی

ارائه اطلاعاتی در رابطه با فشار خون طبیعی

فشار خون نیرویی است که خون را از طریق سیستم گردش خون منتقل می‌کند. این نیرو بسیار مهم است، زیرا اکسیژن و مواد مغذی در اطراف سیستم گردش خون فشرده نشده و در نتیجه بافت و اندام تغذیه می‌شوند. فشار خون بسیار حیاتی است، زیرا گلبول‌های سفید خون، آنتی بادی برای ایمنی و هورمون‌هایی مانند انسولین را عرضه می‌کند. این فرآیند موجب پاکسازی مواد زائد سمی متابولیسم از جمله دی اکسید کربن شده که با هر دَم ممکن است از طریق کبد و کلیه‌ها وارد بدن شود. وضعیت شریان‌ها، فشار خون و جریان خون را تحت تاثیر قرار داده و تنگ شدن سرخرگ‌ها می‌تواند در نهایت منجر به مسدود شدن و به همراه داشتن شرایط خطرناکی نظیر سکته مغزی و حمله قلبی شود.

اندازه‌گیری و خواندن فشار خون به چه صورت انجام می‌گیرد؟

برای اندازه‌گیری فشار خون افراد، از دستگاهی به نام فشارسنج خون استفاده می‌شود که شامل یک بازوی لاستیکی بوده و توسط دست یا دستگاه تلمبه می‌شود. فشارسنج با استفاده از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار خون در حال چرخش رگ‌ها استفاده می‌کند. فشار خون هنوز در تمام دنیا با mmHg یا میلی‌متر جیوه اندازه‌گیری می‌شود. این کار هم به صورت دستی و هم به صورت الکترونیکی انجام می‌پذیرد. خواندن فشار خون شامل دو عدد فشار سیستولیک و فشار دیاستولیک است. فشارخون طبیعی در انسان درحال استراحت در محدوده ۱۰۰ الی ۱۴۰ میلی‌مترجیوه (سیستولیک) و ۶۰ الی ۹۰ mmHg (دیاستولیک) است. به طور معمول اگر فشار خون به صورت پایدار بالاتر از ۱۴۰ سیستول و ۹۰ دیاستول قرار گیرد، پاتولوژی و بیماری محسوب می‌گردد. با این حال، فشار خون به طور طبیعی تغییر می‌کند، فشار خون با مشخص شدن نوسانات کوتاه مدت در طی یک دوره 24 ساعته مشخص شده و نوسانات طولانی مدت در دوره‌های طولانی‌تر رخ می‌دهد. این دستورالعمل بیان می‌کند که برای فشار خون بالای 115/75 mmHg ، هر افزایش 20/10 mmHg، خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را دو برابر می‌کند. به عارضه افزایش فشار خون بیش از حد طبیعی، هایپرتنسیون و فشار خون بالا یا پرفشاری خون گفته شده و همچنین کاهش فشارخون را هیپوتانسیون می‌نامند. در نظر داشته باشید که اگر سیستول (عدد بالا) کمتر از 120 و دیاستول (عدد پایین) کمتر از 80 باشد، فشار خون طبیعی است. تنظیم فشار خون در بدن توسط چند اندام مانند قلب، کلیه و رگ انجام گرفته و علاوه بر رژیم غذایی به ویژه مصرف نمک و غذاهای شور، هورمون‌هایی مانند رنین، آنژیوتانسین دو، آدرنالین و آلدوسترون نیز بر آن تاثیر می‌گذارند.

ارائه نکاتی جهت کمک به حفظ فشار خون سالم

فشار خون طبیعی

پزشکان لیستی از دستورالعمل‌های قید شده زیر را جهت حفظ فشار خون طبیعی به بیماران توصیه می‌نمایند:

  • حفظ وزن سالم
  • خوردن یک رژیم غذایی غنی از میوه‌ها، سبزیجات و محصولات لبنی کم چرب
  • کاهش سدیم (نمک) در رژیم غذایی
  • انجام تمرینات منظم مانند پیاده روی سریع حداقل 30 دقیقه در روز
  • اجتناب از مصرف الکل

شما از چه روش‌هایی برای حفظ فشار خون طبیعی استفاده می‌کنید؟

منبع: https://www.barfanak.com

Check Also

عوارض غذاهای سرخ شده

آیا از عوارض غذاهای سرخ شده اطلاع دارید؟

خوردن غذاهای سرخ شده می‌تواند خطر مرگ را افزایش دهد. مطالعات اخیر نشان داده‌اند که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.