خانه » تکنولوژی » دانستنی ها » اختلال شخصیت های شایع و نشانه های آن

اختلال شخصیت های شایع و نشانه های آن

تشخیص اختلال شخصیت از طریق انجام دادن یک مصاحبه کامل و دقیق روانپزشکی آغاز می شود. در این زمینه دقت و تجربه مصاحبه کننده بسیار مهم است؛ زیرا تعبیر نادرست و ناقص از یافته های مصاحبه روانپزشکی تشخیص اختلال شخصیتی را با مشکل مواجه میسازد. اما، علاوه بر گفتگوی علمی و مصاحبه با فرد، باید به نکات دیگری هم توجه داشت. هنگامی که بیمار به اتاق مصاحبه گر وارد می شود، باید به تمامی آثار و علایم رفتاری وی مانند چگونه وارد شدن، نشستن، وضع ظاهری، مرتب و نامرتب بودن البسه، هیجانها و واکنشهای احساسی و عاطفی، چگونگی برقراری ارتباط چشمی وی توجه شود.

اختلال شخصیت

اختلال شخصیت ضد اجتماعی

فقدان حس پشیمانی، بی تفاوتی، دلیل تراشی برای رفتار  افراد مبتلا به اختلال شخصیت ضد اجتماعی، نسبت به محیط اطراف خود پر از خشم هستند، به همین دلیل مرتکب جرم می شوند. البته مبتلایان به این اختلال شخصیت ، مسئول رفتار خویش هستند؛ اگرچه آثاری از جنون ندارند، اما بهره هوشی آنان متوسط یا کمی بیشتر است. آنان اساساً به هیچ یک از معیارهای متعارف اخلاقی پایبند نیستند؛ در نتیجه، لاابالی گری جنسی، همسر آزاری، کودک آزاری، رانندگی حین مستی از اتفاقات شایع در زندگی آنان است. جالب است که این افراد در اغلب موارد از کرده های خود پشیمان نیستند. رفتار برخی از آنان با بالاتر رفتن سن قدری بهتر می شود؛ اوج این حالت در سنین جوانی است. برای درمان این اختلال روانین، هم روان درمانی و هم دارو درمانی نیاز است. در یک بررسی شیوع این اختلال در میان زندانیان بیشتر است و در ۷۵ درصد آنان یافت می شود؛ اغلب آنان شاید ظاهری طبیعی داشته باشند، گاه رفتارهای اغواگرایانه و مبالغه آمیز دارند و به همین خاطر به راحتی کلاهبرداری می کنند. این بیماران متأسفانه به هیچ یک از معیارهای اخلاقی پایبند نیستند و از ابتدای کودکی اعمالی مانند: دروغگویی، مکتب گریزی، فرار از خانه، دزدی، دعوا و سوء مصرف مواد اعتیادآور در آنان ملاحظه می شود.

اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت

این اختلال را از این حیث اختلال شخصیت مرزی مینامند. که بیماران مبتلا به آن در مرز بین روانپریشی و روان نژندی قرار گرفته اند. از جمله ویژگیهای این اختلال شخصیتی، بی ثباتی عاطفی، رفتارهای تکانهای، اختلال هویت و رفتارهای خود آزاری است؛ شیوع آن در زنان دو برابر مردان است. از جمله خصیصه های این بیماران آن است که حالت بحرانی و نوسان خلق دارند، یعنی رفتارشان قابل پیشبینی نیست. در عرصه روابط اجتماعی، روابطى پر تنش و پرآشوب دارند و گاه برای جلب توجه دیگران اقدام به خود آزاری و خودکشی می کنند. خودکشی می کنند. ملاکهای شخصیتی این اختلال بدین شرح است: الگوی نافذ ناتوانی درروابط بین فردی، خودشناسی، عواطف و رفتارهای تکانه ای بارز که از اوایل بزرگسالی آغاز می شود و با پنج ویژگی از موارد زیر همراه است:اقدامهای جنون آمیز برای اجتناب از ترک شدن واقعی یا خیالی.روابط پر تنش و بی ثبات فردی. رفتار تکانه ای حداقل در دو زمینه (ولخرجی، سکس، سوء استفاده از مواد، رانندگی بیاحتیاط، دوره های پرخوری) که احتمال ضرر شخصی هم به همراه دارد.

نشانه های عمده اختلال شخصیت مرزی

اختلال شخصیت

به گزارش مجله برفانک از نشانه های این اختلال تهدید، ژست و رفتارهای انتحاری با خود آزاری مکرر، بی ثباتی خلقی به دلیل ماهیت واکنش خلقی، احساس مزمن پوچی، خشم شدید و نامتناسب یا اشکال در کنترل خشم، تفکر بدبینانه موقت و وابسته به استرس می باشد. باید دانست که این افراد اغلب نه تنها به خود، بلکه گاه به دیگران هم صدمه میزنند؛ آنان ثبات خلق ندارند. چرخشهای سریع خلقی را میتوان در افراد دارای اختلال شخصیتی مرزی دید؛ در یک لحظه نزاع طلب و سپس افسرده و گاه هم شاکی هستند. نوعی حسی وابستگی و خصومت همزمان دارند؛ در نتیجه باعث می شود که روابط فردی شان با افراد از بین برود و برای همین معتقدند همه افراد به دو دسته خوب مطلق و بد مطلق تقسیم می شوند. اشخاص مبتلا به اختلال شخصیت مرزی به واسطه داشتن اعتیاد، خود زنی و به کار بردن حملات مکرر و توأم با خشم، با مراجع انتظامی و قضایی سروکار پیدا می کنند. برخی از متخصصان زمینه ابتلا به این عارضه روانی را اشکالات عاطفی در رابطه با مادر و مراحل شکل گیری شخصیت مستقل و تظاهر این شخصیت مستقل میدانند و برخی دیگر نیز سابقه تحمل سوء رفتار جنسی و جسمی را مطرح میکنند برای درمان این افراد، دارو درمانی و روان درمانی تجویز می شود.

منبع:https://www.barfanak.com

0/5 ( 0 نظر )

اینها را هم ببینید

اپل در فروش ساعت‌های مچی هوشمند رکورد زد

یکی از اهداف اصلی و مهم توسعه فناوری و تکنولوژی ایجاد راحتی کارها برای انسان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.