خانه » گردشگری » آشنایی با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در عشق آباد

آشنایی با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری در عشق آباد

عشق آباد یا اشک آباد بزرگترین شهر و پایتخت کشور ترکمنستان می باشد. این شهر با ایران هم مرز بوده و در دامنه کوپه داغ در بیابان قره قوم قرار دارد. از این شهر به عنوان مرکز سیاسی ترکمنستان یاد می شود چرا که مهم ترین ساختمان های دولی این کشور در عشق آباد قرار دارند. این شهر در نزدیکی یکی از قدیمی ترین پایتخت های اشکانیان یعنی نسا قرار دارد و به همین دلیل است که اسم اشک آباد یا عشق آباد را برای این شهر انتخاب کرده اند. ما در این مقاله شما را با مهم ترین جاذبه های گردشگری این شهر آشنا می کنیم.

عشق آباد

جاذبه های گردشگری عشق آباد

بنای یادبود بی طرفی

بعد از این که در سال 1812 شوروی این شهر را اشغال کرد، ترکمنستان سیاست خود را بر پایه بی طرفی قرار داد. این بنای زیبا که نشان از همین سیاست می باشد، در زمان رییس جمهور مستبد و دیکتاتور این کشور، یعنی نیاززوف احداث شده است. بعد ها مشخص شد که این کار نیاززوف تنها شیوه ای برای بزرگداشت خودش بوده است. پس از مدتی با اعتراض مردم، قرار به تخریب بنا و برداشتن مجسمه شد که نیازوف به قول خودش عمل نکرد و این کار را انجام نداد. در حال حاضر این بنا یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری عشق آباد و ترکمنستان محسوب می شود.

مسجد گیپجاک

این مسجد یکی از زیباترین مساجد جهان اسلام بشمار می رود. همچنین مسجد گیپجاک بزرگترین مسجد در آسیای میانه محسوب می شود. از مهم ترین ویژگی های این مسجد می توان به گنبد و مناره های طلایی رنگ اشاره کرد که چشم هر بیننده ای را محشور خود می کند. ورود به مسجد برای افراد غیر مسلمان هم آزاد است و همه گردشگرها می توانند به داخل مسجد بروند و بازدید کنند. درست مانند دیگر مساجد در جهان اسلام، در ساخت این بنا نیز از مقادیر بالایی طلا استفاده شده است.

عشق آباد

موزه ملی

این موزه یکی از زیباترین ساختمان های شهر را دارد و مانند نگینی در بیابان می درخشد. این موزه از سه مجموعه مهم و ارزشمند تشکیل شده است. این سه بخش شامل موزه تاریخ، موزه طبیعت و نژادشناسی و موزه ریاست جمهوری می شود. شما تنها برای ورود به موزه تاریخ ملزم به پرداخت هزینه هستید و می توانید به صورت رایگان از دو بخش دیگر دیدن کنید. در این موزه ها شما با مهم ترین آثار به جای مانده از تاریخ غنی ترکمنستان، تاریخ ریاست جمهوری در این کشور و آثار طبیعی آشنا می شوید.

شهر باستانی نسا

این شهر یکی از قدیمی ترین بنا های موجود در ترکمنستان است که در لیست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. این شهر، همان طور که در بالا نیز اشاره کردیم، یکی از پایتخت های اشکانیان بوده و به همین دلیل ما می توانیم نشانی از نیاکان خود را در این شهر جست و جو کنیم. جالب است بدانید که در شاهکار فردوسی، یعنی شاهنامه، چند بار به اسم این شهر اشاره شده است. فقط یادتان باشد که حتما به همراه خودتان یک راهنما ببرید؛ چون راهنماهایی که در این شهر باستانی هستند فقط می توانند به زبان روسی و ترکمنی صحبت کنند.

موزه فرش

یکی دیگر از موزه هایی که شما باید حتما از آن بازدید کنید، موزه فرش می باشد. معماری ساختمان این موزه بر خلاف دیگر بنا های مهم شهر، به صورت مدرن و قرن بیستمی درست شده است. درست است که فرش ترکمنستان در حد ایران مشهور نیست اما با این حال آثاری که در این موزه با آنها رو به رو می شوید، می توانند نفس شما را بند بیاورند. در یکی از قسمت های این موزه بزرگترین فرش دست باف دنیا قرار دارد.

منبع: www.barfanak.com

0/5 ( 0 نظر )

اینها را هم ببینید

آشنایی با جاذبه‌های کشور مارتینیک

مارتینیک یکی از  مستعمره های کشور فرانسه است که در قاره آمریکا و در حوزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.